Pod pojmom čitateľská gramotnosť rozumieme univerzálnu techniku, ktorá robí žiaka schopným nielen prečítať slová, vety a celé texty, ale aj pochopiť prečítané a ďalej s obsahom
a získanými informáciami pracovať. Pri takomto chápaní problematiky čitateľskej gramotnosti nie je až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť čítania, ale podstatné je porozumenie textu a používanie informácií z neho. Cieľom je viesť žiakov ku konštruovanej a aktívnej účasti v procese učenia sa. Na zlepšenie čítania a čítania s porozumením sme si na 1.stupni naplánovali rôzne aktivity na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. Komunikačnú spôsobilosť a čitateľskú gramotnosť žiakov sme rozvíjali vo všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetoch. Vzhľadom na nižší počet žiakov v triedach sme využívali diferencované úlohy a činnosti, viedli žiakov k čítaniu s porozumením, chápaniu a vysvetľovaniu obsahu zameraného na rozvíjanie komunikačných zručností žiakov. Na jednotlivých vyučovacích predmetoch využívame inovačné metódy a formy práce. Súčasťou čitateľskej gramotnosti je rozvoj komunikatívnych kompetencií žiaka, jeho čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, záujmy, postoje, motivácia k čítaniu a získané vedomosti.
V jednotlivých ročníkoch si žiaci spolu s pani učiteľkami nie len vypočuli rozprávky od známych autorov ale vo vyšších ročníkoch prvého stupňa aj spoločne prečítali. Výber rozprávok bol pestrý a hlavne určený pre detského poslucháča a čitateľa. Išlo o diela od autorov M. Ďuríčková, P. Dobšinský, J. Pavlovič, Ľ. Podjavorinská, H. Zelinová, D. Hevier, M. Ferko, A. Čobej, J. Belašičová a podobne. Rozprávky, ako napríklad O repe, Sedem kozliatok a vlk, O troch prasiatkach, Janko Hraško, Danka a Janka, Červená Čiapočka, O medovníkovej chalúpke, Popoluška, O Pampúšikovi, Snehulienka a sedem trpaslíkov sa našim poslucháčom ako aj čitateľom veľmi páčili. Okrem aktívneho počúvania a čítania si žiaci vytvorili leporelá, čitateľské denníky, vypracovali pracovné listy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti a realizovali nasledovné aktivity.
- Poskladaj obrázok, rozprávkové pazzl
- Vymaľuj obrázok
- Nakresli, čo ťa v rozprávke zaujalo
- Prerozprávaj príbeh
- Dramatizuj rozprávku
- Pozoruj obrázok a povedz názov rozprávky
- Uhádni názov rozprávky podľa indície, hádanky
- Pomenuj, čo je na obrázku a utvor vetu
- Povedz 5 slov, ktoré začínajú daným písmenom
- Na dané písmeno povedz básničku
- Reprodukuj dej podľa obrázkovej osnovy
- Zhotov papierové bábky postavičiek z rozprávky
- Ilustruj rozprávku
- Napíš odpovede na otázky
- Urč z koľkých slov sa skladajú vety
- Zakrúžkuj správnu odpoveď k zadanej otázke....
Pri dosahovaní cieľov sme realizovali dané činnosti:
1. Hlasné čítanie učiteľa - touto aktivitou učitelia motivovali žiakov, aby sa pustili do čítania. Cieľom pri hlasnom čítaní bolo, viesť žiakov od radosti z počúvania k radosti z vlastného čítania.
2. Dostatok času na čítanie žiakov - v triedach bol pravidelne vyčlenený istý čas, pretože žiaci mimo školy vôbec nečítajú.
3. Mimočítankové čítanie- využívali sme literárne publikácie na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Žiaci vytvárali čitateľské denníky z prečítaných kníh.
3. Možnosť vlastného výberu textu – žiaci sa mohli samé rozhodnúť o tom, čo budú čítať, čím zvýšime zapojenie sa do aktívneho čítania, motivovali sme ich zvedavosť a podporovali porozumenie.
4. Reakcia na prečítaný text - reprodukciou príbehu, výtvarným zobrazením, tvorivou dramatikou a akčné hry.
5. Školská knižnica – spolupracovali sme so školskou knižnicou
- v priebehu októbra sme vyrábali záložky do kníh, ktoré sme si vymenili s pridelenou školou.
6. Marec - mesiac knihy - pripomenuli sme si tento deň na triednickej hodine.
Žiaci boli počas aktivít aktívni, a sústredený. Jednotlivé príbehy sme si po prečítaní rozobrali a vysvetlili. Zadané úlohy ich bavili a tešili sa z nich. Z každého príbehu sme si spoločne vypracovali zápis do čitateľského denníka, ktorý si žiaci doplnili aj vlastnou ilustráciou. Vyrobené leporelá si žiaci odprezentovali pred triedou za čo boli odmenení potleskom.
Schopnosť žiakov sústredene počúvať, čítať či schopnosť odpovedať na otázky a zreprodukovať dej za pomoci obrázkov sa u nich od začiatku školského roka výrazne zlepšila.
Mgr. M. Kovalčíková