Novinky
"Hovorme o jedle" súťažno - vzdelávacie aktivity od 11.10-15.10.2021 na našej škole
Cezpoľný beh I. stupeň
Dňa 25.10.2021 sa uskutočnil cezpoľný beh pre žiakov prvého stupňa. Beh sa uskutočnil v areáli školy. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín 7.- 9.- roční chlapci a dievčatá a 10.-11.- roční chlapci a dievčatá.
Výsledky
7.-9. r. dievčatá, 7.-9. r. chlapci
1. Jasmína Čisárová 2.B 1:06:72 1. Tibor Lakatoš 1.B 1:03:72
2. Daniela Bartošová B1 1:10:86 2. Frederik Pustaj 1.A 1:05:23
3. Anna Pokošová 2.A 1:16:65 3. Dávid Pokoš 2.A 1:07:11
4. Anastázia Pustajová2.B 1:16:78 4. Michal Bartoš B1 1:07:22
10.-11. r. dievčatá, 10.-11. r. chlapci
1. Denisa Pokošová 4.A 1:51:41 1. Bryen Pokoš 4.A 1:29:60
2.Kamila Pustajová 4.B 1:51:79 2. Daniel Bartoš 3.B 1:30:36
3. Kamila Pustajová 4.A 1:57:63 3. Oliver Gábriš 4.B 1:33:06
4. Nikola Gábrišová 4.A 1:59:98 4. Nikolas Pokoš 5.B 1:33:26
Oznam o zatvorení III. A triedy
Na základe Rozhodnutia RÚVZ v Banskej Bystrici zo dňa 21.10.2021 sa zakazuje na 10 dní od 19.10.2021 výchovno-vzdelávací proces v III.A triede. Žiaci ostávajú v karanténe do 29.10.2021.
Opatrenia boli uložené na základe úzkeho kontaktu s pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19 v triede. Rodičia žiakov budú oboznámení s povinnosťami, ktoré musí dodržiavať osoba v karanténe.

Medzinárodný deň školských knižníc
Prišla k nám dnes skoro zrána, zlatá jeseň maľovaná.
Dala nám do košíčka, hrušky, slivky, jabĺčka.
Jeseň zavítala aj do našej školskej knižnice, do Čarovnej čitárne. Farebným štetcom sa dotkla nielen stromu za plôtikom, ale aj tekvičiek a šarkanov, ktoré ožili pod detskými rúčkami. Biele výkresy sa premenili na nezbedných šarkanov a tekvice na veselých, trochu strašidelných strašiakov. S príchodom jesene sa „prihlásil“ aj sviatok školských knižníc. V tej našej knižnici tiež nemohol chýbať. Predsa aj knihy musia oslavovať! Sú tu pre všetkých, malých i veľkých, zvedavcov aj výmyselníkov. Jednou z aktivít venovaných Medzinárodnému dňu školských knižníc bolo rozhlasové pásmo, ktoré 22.októbra 2021 odvysielali žiaci z Hudobno – dramatického krúžku I. a II. Jeho súčasťou bola aj krátka ukážka príbehu o zvláštnej škole a žiakovi Xaverovi od spisovateľa Daniela Heviera s názvom Xaver s nohami do X.
Chcete vedieť čo znamená kniha pre žiakov našej školy?
,,Ja by som chcel mať knihu o prasiatkach a dal by som si ju doma na poličku a čítal by som si ju v pondelok a utorok.“ ( Erik Buša II.A)
,, Ja som raz dostala v kostole knižku o Ježiškovi a mama mi ju niekedy večer číta a potom mi urobí krížik na čelo. Veľmi by som si chcela kúpiť knihu o anjelikoch lebo sa mi páčia.“ (Miriam Pušková II.A)
,,Kniha nám slúži na to, aby sme zažili nové veci, aby sme boli múdri a aby sme vedeli všetko prečítať a pomenovať.“ (Jasmína Čisárová II.B)
,, Mama nám číta pred spaním.“ (Janko a Nikola Gábrišovci IV.A)
,,Kniha je potreba pre človeka. Človek ju používa pre zábavu alebo pre poučenie.“ (Stanislav Eremiáš VI.A)
Mgr. Lukáčová, Mgr. Tokárová
DEŇ JABLKA
Dňa 20.10.2021 sme mali v ŠKD netradičné popoludnie. Nieslo sa v duchu zábavného, poučného a chutného jablkového dňa. Vychovávatelia si pripravili okrem ochutnávky jabĺk aj zaujímavé aktivity, ktoré sa týkali tohto najzdravšieho ovocia.
Deti zažili kopec zábavy.
vych. Iveta Dejová
Cezpoľný beh II. stupeň
Dňa 14.10.2021 sa uskutočnil cezpoľný beh pre žiakov druhého stupňa. Beh sa uskutočnil v areáli školy. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín na 12.-13. r. chlapci a dievčatá a 14.-16.r. chlapci a dievčatá.
Výsledky
12.-13. r. dievčatá 12.-13. r. chlapci
1. Klaudia Pokošová 7.B 2:03:07 1. Nikolas Pokoš 6.A 2:25:92
2. Ľubica Pokošová 6.A 2:03:18 2. Stanislav Eremiáš 6.A 2:41:50
3. Rebeka Pokošová 6.B 2:04:31 3. Kristián Pustaj 5.B 2:43:57
4. Mária Pokošová 5.A 2:05:14 4. Igor Gábriš 6.A 2:45:95
14.-16. r. dievčatá 14.-16. r. chlapci
1. Jana Pokošová 9.B 3:11:55 1. Ján Pokoš 8.B 3:36:82
2. Daniela Pokošová 9.B 3:14:28 2. Daniel Puška 9.A 3:38:58
3. Frederika Pokošová 7.B 3:16:53 3. Adam Oláh 8.B 3:53:21
4. Stanislava Pokošová 9.C 3:20:20 4. Patrik Brand 7.B 3:55:01
DIVADELNÉ PREDSTAVENIE „PYŠNÁ PRINCEZNÁ“.
„HURÁÁÁ“! Takto sa žiaci prvého stupňa tešili, keď sa dozvedeli, že po dlhom čase idú opäť do divadla.
15.októbra nám v MsDK herci z Prešova z divadla Portál zahrali divadelné predstavenie „Pyšná princezná“. Počas predstavenia sa žiaci smiali, tlieskali a po celý čas s nimi komunikovali. To, že sa im to veľmi páčilo prezrádzala dobrá nálada a úsmev pri návrat späť do školy.
Naši žiaci nemajú takmer žiadne príležitosti navštevovať divadelné predstavenia. Preto sa vždy veľmi tešia, tak ako aj dnes, na každé kultúrne podujatie.
Vedúca MZ: Mgr. Václavík Kotránová
IX. ročník HOVORME O JEDLE na našej škole
Našu Špeciálnu základnú školu v Brezne, sme opäť zaregistrovali do celoslovenskej súťaže : Hovorme o jedle. Jej organizátormi sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách. Uvedené organizácie sú zamerané na zvyšovanie úrovne vzdelávania a zvyšovania povedomia o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu počas celého ľudského života, ich úlohe pri ochrane zdravia a prevencii voči ochoreniam, ich význame pri podpore regionálneho rozvoja a zamestnanosti, pri ochrane kultúrneho dedičstva a pri tvorbe a ochrane životného prostredia.
V uvedenom sa stotožňujeme, najmä v napĺňaní cieľov našej školy, v zmysle ktorých pripravujeme a realizujeme celoročné aktivity pre našich žiakov.
Tentokrát sme v dňoch od 11.10.2021-15.10.2021 pripravili a realizovali súťažno - vzdelávacie aktivity súvisiace s vyhlásenými dennými témami:
1. Príliš dobré na vyhodenie – stop plytvaniu potravinami
2. Kompostujme kuchynský odpad
3. Recyklujme kuchynský odpad
4. Sezónnosť a regionalita potravín
5. Jedz, hýb sa a dodržiavaj pitný režim
Zapojili sme sa tiež do výtvarnej súťaže CHUTNÉ MAĽOVANIE, fotografickej súťaže OČAMI GURMÁNA.
Za spoluprácu a zrealizovanie jednotlivých aktivít ďakujem koordinátorke zdravej školy Ing. Kunštárovej, koordinátorke rodinnej výchovy Mgr. Dziadovej, členom predmetovej komisie Človek a svet práce, umenie a kultúra, zdravie a pohyb: Mgr. Belkovej, Mgr. Tischliarovi, Mgr. Auxtovi, RUVZ Banská Bystrica: MUDr. Fifkovej, všetkým kolegom, vedeniu školy za týždeň aktivít realizovaných v IX. ročníku HOVORME O JEDLE so žiakmi našej školy.
Mgr.H.Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy

BESEDA S ČLENMI POLICAJNÉHO ZBORU
7.októbra 2021 sa v priestoroch ŠZŠ Brezno uskutočnila beseda s členmi OR PZ v Brezne p. Kirdajom a p. Šajgalíkom.
Témami besedy boli: školský poriadok, správanie žiakov mimo školy, fajčenie a užívanie alkoholických nápojov, záškoláctvo a trestná činnosť žiakov. Besedy sa zúčastnili žiaci I. a II. stupňa.
Bc. Nemčák
„Princ Bajaja“
Dňa 16.9.2021 zavítalo do našej školy bábkové divadlo. Predstavili sa nám s rozprávkou „Princ Bajaja.“ Herci hneď na začiatku účinkovania zapojili do scenára rozprávky aj naše deti, ktoré s chuťou a radosťou improvizovali rytierov s mečom a čarokrásne princezné. Dej rozprávky bol veľmi zaujímavý, pani z bábkového divadla zahrala všetky postavy, pričom menila ich hlasy. Na záver opäť vyzvala deti, ktoré boli nadšené. Divadelné predstavenie sa im veľmi páčilo, odmenou všetkých bol obrovský potlesk.
Mgr. Korytiaková
Pasovanie detí do ŠKD Kvietok
Dňa 29.09.2021 sa ako každý nový šk. rok uskutočnilo pasovanie nových detí do školského klubu detí Kvietok. Po krátkom príhovore p. vychovávateľky Dejovej, ktorá vyzvala detí, aby ukázali čo všetko sa za mesiac v škole naučili, pomocou zábavných úloh a piesní . Po splnení týchto úloh nasledovalo slávnostné pasovanie nových detí do školského klubu detí. Tento deň bol plný radosti a zábavy. Novoprijaté deti dostali na tento deň pamiatku v podobe diplomu a drobných darčekov. Poďakovanie patrí p. riaditeľke, p. zástupkyniam, p. vychovávateľom a všetkým deťom, ktoré sa pasovania zúčastnili. Na záver prajeme všetkým deťom v tomto školskom roku, aby ich sprevádzal úsmev a radosť na tvári.
Mgr. Lucia Tökölyová
„Triedim, triediš, triedime“
Naša Špeciálna základná škola, Mládežnícka 3, v Brezne sa zapojila do environmentálne orientovaného projektu: „Triedim, triediš, triedime.“
Vyhlasovateľom projektu je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, organizátorom je Slovenská agentúra životného prostredia, tiež iniciatíva Tvoríme zelené Slovensko – Greeen Slovakia.“ Práve tri samohlásky „e“ v názve reprezentujú efektivitu, ekológiu a edukáciu.
Cieľom projektu je vniesť do učenia o odpadoch túžbu po objavovaní, ako aj snahu byť aktívny pri hľadaní riešení
V Brezne 22.09.2021 Mgr. Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy
Slávnostné otvorenie školského roka 2021/2022
Tak, ako na všetkých školách , aj v našej škole začal nový školský rok dňa 2.septembra 2021.
Otvorenie školského roka 2021/2022 začalo hymnou SR a prebiehalo na školskom dvore. So slávnostným príhovorom vystúpila pani riaditeľka Mgr. Piliarová, ktorá v úvode všetkých prítomných srdečne privítala. Pozornosť venovala novoprijatým žiakom, no prihovorila sa aj ostatným, ktorých v ďalšom ročníku čakajú o trochu náročnejšie povinnosti. Prítomných oboznámila so zmenami v učiteľskom kolektíve a privítala nové pani asistentky. Oznámila žiakom jednotlivých tried mená ich triednych vyučujúcich a podala informácie o dodržiavaní hygienicko – epidemiologických opatrení, ktoré nás čakajú aj v tomto školskom roku. V závere slávnostného príhovoru oboznámila prítomných s organizačnými pokynmi pre nasledujúce obdobie v škole. Popriala všetkým dostatok síl a energie do práce a pokojný školský rok 2021/2022. Po slávnostnom otvorení si jednotliví triedni učitelia odviedli svojich žiakov do školských lavíc.
Mgr.Pôbišová
Povinnosti rodiča podľa manuálu
a) Rodič zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do školy a pri odchode žiaka zo školy (prekrytie horných dýchacích ciest vhodne zvolenými osobnými ochrannými pomôckami alebo jej stanovenými ekvivalentami v súlade s aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR).
b) Rodič zabezpečí pre žiaka každý deň minimálne dve rúška (náhradné musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.c) Rodič dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky na školský rok
2021/2022, a rešpektuje opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov (§152 ods. c) zákona č. 245/2008 Z.z.).d) Rodič predkladá pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“. V zelených okresoch na základe odporúčania ministerstva, v ostatných okresoch na základe povinnosti vyplývajúcej z COVID Automat. Rodič, ktorý nepredložil „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka v čase, keď sa škola nachádzala v zelenom okrese, je povinný ho predložiť pri prepnutí okresu do oranžovej farby. V prípade, že rodič nepredloží „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ sa žiak považuje za príznakového a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. Pokiaľ žiak prišiel do školy v sprievode rodiča, nebude mu umožnený vstup do školy a odchádza s rodičom domov. Ak neprišiel žiak v sprievode rodiča, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča. Ak si žiak nedopatrením zabudne vyhlásenie doma, rodič má 3 možnosti:
odoslať ho škole prostredníctvom ASC agendy (EDUPAGE) alebo e-školy, poslať scan „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ e-mailom, alebo kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať.
e) Rodič môže svojim rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí
predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, v opačnom
prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť, ktorá môže mať za následok zhoršenú
známku zo správania, prípadne nutnosť vykonať komisionálne skúšky.f) V prípade, že je u žiaka podozrenie na COVID-19 (bol v úzkom kontakte s osobou
pozitívnou na COVID-19), rodič bezodkladne o tejto situácii informuje triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy, aby mohli prijať sprísnené hygienicko-epidemiologické opatrenia (častejšie vetranie a dezinfekcia, častejšia kontrola dodržiavania protiepidemických
opatrení zo strany žiakov, minimalizovanie premiešavania žiakov z triedy s ostatnými
triedami, atď.). Povinnosťou rodiča je aj bezodkladne nahlásenie karantény škole, ak
bola žiakovi nariadená všeobecným lekárom pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Za týchto podmienok nemôže žiak
navštevovať školu.g) V prípade, že je u žiaka potvrdené ochorenie na COVID-19, rodič bezodkladne o tejto
situácii informuje triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy, aby mohli byť obratom
identifikované úzke kontakty žiaka za 2 dni pred jeho testovaním.

Otvorenie školského roka 2021/2022
Vážení rodičia, milí žiaci!
Slávnostné otvorenie školského roka sa uskutoční dňa
2. septembra 2021 /štvrtok/ o 08.00 hod. pred budovou školy.
Po slávnostnom príhovore a pokynoch od triednych učiteľov žiaci odchádzajú domov cca o 08.45 hod.
Tešíme sa na Vás!

Školský rok 2021/2022
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zostavilo manuál na základe platných zákonov, uznesení vlády SR, vyhlášok ako aj opatrení a rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR. Sumarizuje prehľad zákonných povinností a odborných odporúčaní za účelom lepšieho zvládnutia pandémie ochorenia COVID-19.
VÝLET NA VTÁČIU FARMU
Deti z 1.A spolu s pani učiteľkou Mgr.Václavík-Kotránovou a pani vychovávateľkou Bc.Kucharičovou sa zúčastnili na koncoročnom výlete v Lopeji na vtáčej farme.
Na farme sa oboznámili s exotickými, či domácimi zvieratkami. Páčili sa im papagáje. pštrosy, emu a hlavne krásna hebká činčila. Deti mohli vstúpiť do ohrady medzi krotké domáce zvieratá, ktoré sa s radosťou hladkali a kŕmili.
Pre všetkých to bol veľmi pekný zážitok a určite sa tam opäť vrátime.
Koniec školského roka
„Aj tie vrabce čvirikajú, že sa brány zatvárajú.
Už aj zvonec ide spať a deti sa budú hrať.“
30. júna 2021 sme sa na školskom dvore rozlúčili so školským rokom 2020/2021.
V úvode zaznela hymna SR. Pani riaditeľka Mgr. Piliarová v slávnostnom príhovore zhodnotila celoročnú snahu a prácu žiakov, ktorí si desať mesiacov plnili školské povinnosti prezenčnou, ale aj dištančnou formou a ich úsilie sa odzrkadlí v známkach na vysvedčení. Pochvalou a vecnými cenami odmenila žiakov za výborný prospech a vzornú dochádzku. Rozlúčila sa so žiakmi, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku v našej škole a popriala im úspechy v ďalšom štúdiu i v osobnom živote. Poďakovanie patrilo aj všetkým členom pedagogického zboru za snahu a trpezlivosť vynaloženú v celoročnej práci. Príhovor na rozlúčku a kyticu kvetov pre pani učiteľky si pripravili aj žiaci deviatych ročníkov. Na záver pani riaditeľka všetkým prítomným žiakom i pedagógom popriala krásne leto, veľa nezabudnuteľných zážitkov, no predovšetkým načerpanie nových síl a energie do ďalšieho školského roka.
Mgr.Pôbišová
Zo života včely
Keďže vieme, že najdôležitejším živočíchom na svete je včela medonosná, rozhodli sme sa žiakom našej školy priblížiť jej životnú púť nainštalovaním výstavky s názvom ,,Zo života včely''. Žiaci si v nej mohli pozrieť vývoj včiel, ich rozdelenie a poslanie v úli, rôzne náučné materiály týkajúce sa včelárstva. Ovoňať aj vyskúšať pomôcky, ktoré včelár používa pri ošetrovaní tohto vzácneho hmyzu. Výstavku doplnili žiaci svojimi vlastnoručne vyrobenými včeličkami, kvietkami a úľom vypleteným z vŕbového prútia.
Mgr. Belková
Zber papiera a vrchnáčikov s PET fliaš
Koniec školského roka na našej škole je úzko spätý so zberom papiera. Vypísané zošity, pracovné listy, výkresy, omaľovánky, priestorové práce ... . Skrátka všetko papierové, čoho sa počas školského roka dotkla tvorivá ruka žiakov, učiteľov, vychovávateľov, nastupuje na proces recyklácie.
Zozbieraný papier už nejaký ten rok od nás, zo školy odváža firma – Ľupčianka s.r.o. a tento krát k papieru pribudli aj zozbierané plastové vrchnáčiky.
Mgr.H.Molčanová