O týraných deťoch sa často hovorí ako o „neviditeľných“. Bubnovačka, do ktorej sa zapojíme aj my práve dnes v utorok 19. novembra, by mala prispieť k tomu, aby bolo dostatočne počuť detský hlas. „Aby sme si my všetci uvedomili, že je dôležité začať akceptovať, čo deti hovoria, čo potrebujú, aby sme ich viac vnímali, venovali im pozornosť a aby ich práve dospelí vedeli účinne ochrániť,“
"S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“.
Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri, organizuje podujatie “Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť!“.
BUBNUJEME, ABY BOLO DETI LEPŠIE POČUŤ, je názov podujatia, ktorého cieľom je symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Toto podujatie sa uskutoční na celom Slovensku práve 19.11.2021. Tento dátum nebol náhodný. 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili 19. november za deň, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ!.
Akcia, ktorá sa koná už rok, by mala upozorniť aj na ďalší problém, ktorý priamo súvisí so školským prostredím. Deti sa dnes čoraz častejšie stretávajú s menej nápadnými formami násilia – ponižovaním, posmievaním, vylučovaním z kolektívu. „Často sa problém odhalí, keď je už neskoro. Preto je veľmi dôležité o násilí s deťmi primerane ich veku hovoriť, aby vedeli, ako ho môžu deti identifikovať a kam sa môžu obrátiť, ak potrebujú pomoc.
Mgr. M. Kovalčíková