7.októbra 2021 sa v priestoroch ŠZŠ Brezno uskutočnila beseda s členmi OR PZ v Brezne p. Kirdajom a p. Šajgalíkom.
Témami besedy boli: školský poriadok, správanie žiakov mimo školy, fajčenie a užívanie alkoholických nápojov, záškoláctvo a trestná činnosť žiakov. Besedy sa zúčastnili žiaci I. a II. stupňa.
Bc. Nemčák
Dňa 16.9.2021 zavítalo do našej školy bábkové divadlo. Predstavili sa nám s rozprávkou „Princ Bajaja.“ Herci hneď na začiatku účinkovania zapojili do scenára rozprávky aj naše deti, ktoré s chuťou a radosťou improvizovali rytierov s mečom a čarokrásne princezné. Dej rozprávky bol veľmi zaujímavý, pani z bábkového divadla zahrala všetky postavy, pričom menila ich hlasy. Na záver opäť vyzvala deti, ktoré boli nadšené. Divadelné predstavenie sa im veľmi páčilo, odmenou všetkých bol obrovský potlesk.
Mgr. Korytiaková
Dňa 29.09.2021 sa ako každý nový šk. rok uskutočnilo pasovanie nových detí do školského klubu detí Kvietok. Po krátkom príhovore p. vychovávateľky Dejovej, ktorá vyzvala detí, aby ukázali čo všetko sa za mesiac v škole naučili, pomocou zábavných úloh a piesní . Po splnení týchto úloh nasledovalo slávnostné pasovanie nových detí do školského klubu detí. Tento deň bol plný radosti a zábavy. Novoprijaté deti dostali na tento deň pamiatku v podobe diplomu a drobných darčekov. Poďakovanie patrí p. riaditeľke, p. zástupkyniam, p. vychovávateľom a všetkým deťom, ktoré sa pasovania zúčastnili. Na záver prajeme všetkým deťom v tomto školskom roku, aby ich sprevádzal úsmev a radosť na tvári.
Mgr. Lucia Tökölyová
Naša Špeciálna základná škola, Mládežnícka 3, v Brezne sa zapojila do environmentálne orientovaného projektu: „Triedim, triediš, triedime.“
Vyhlasovateľom projektu je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, organizátorom je Slovenská agentúra životného prostredia, tiež iniciatíva Tvoríme zelené Slovensko – Greeen Slovakia.“ Práve tri samohlásky „e“ v názve reprezentujú efektivitu, ekológiu a edukáciu.
Cieľom projektu je vniesť do učenia o odpadoch túžbu po objavovaní, ako aj snahu byť aktívny pri hľadaní riešení
V Brezne 22.09.2021 Mgr. Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy
Tak, ako na všetkých školách , aj v našej škole začal nový školský rok dňa 2.septembra 2021.
Otvorenie školského roka 2021/2022 začalo hymnou SR a prebiehalo na školskom dvore. So slávnostným príhovorom vystúpila pani riaditeľka Mgr. Piliarová, ktorá v úvode všetkých prítomných srdečne privítala. Pozornosť venovala novoprijatým žiakom, no prihovorila sa aj ostatným, ktorých v ďalšom ročníku čakajú o trochu náročnejšie povinnosti. Prítomných oboznámila so zmenami v učiteľskom kolektíve a privítala nové pani asistentky. Oznámila žiakom jednotlivých tried mená ich triednych vyučujúcich a podala informácie o dodržiavaní hygienicko – epidemiologických opatrení, ktoré nás čakajú aj v tomto školskom roku. V závere slávnostného príhovoru oboznámila prítomných s organizačnými pokynmi pre nasledujúce obdobie v škole. Popriala všetkým dostatok síl a energie do práce a pokojný školský rok 2021/2022. Po slávnostnom otvorení si jednotliví triedni učitelia odviedli svojich žiakov do školských lavíc.
Mgr.Pôbišová
a) Rodič zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do školy a pri odchode žiaka zo školy (prekrytie horných dýchacích ciest vhodne zvolenými osobnými ochrannými pomôckami alebo jej stanovenými ekvivalentami v súlade s aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR).
b) Rodič zabezpečí pre žiaka každý deň minimálne dve rúška (náhradné musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
c) Rodič dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky na školský rok
2021/2022, a rešpektuje opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov (§152 ods. c) zákona č. 245/2008 Z.z.).
d) Rodič predkladá pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“. V zelených okresoch na základe odporúčania ministerstva, v ostatných okresoch na základe povinnosti vyplývajúcej z COVID Automat. Rodič, ktorý nepredložil „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka v čase, keď sa škola nachádzala v zelenom okrese, je povinný ho predložiť pri prepnutí okresu do oranžovej farby. V prípade, že rodič nepredloží „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ sa žiak považuje za príznakového a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. Pokiaľ žiak prišiel do školy v sprievode rodiča, nebude mu umožnený vstup do školy a odchádza s rodičom domov. Ak neprišiel žiak v sprievode rodiča, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča. Ak si žiak nedopatrením zabudne vyhlásenie doma, rodič má 3 možnosti:
odoslať ho škole prostredníctvom ASC agendy (EDUPAGE) alebo e-školy, poslať scan „Písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti“ e-mailom, alebo kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať.
e) Rodič môže svojim rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí
predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, v opačnom
prípade pôjde o neospravedlnenú neprítomnosť, ktorá môže mať za následok zhoršenú
známku zo správania, prípadne nutnosť vykonať komisionálne skúšky.
f) V prípade, že je u žiaka podozrenie na COVID-19 (bol v úzkom kontakte s osobou
pozitívnou na COVID-19), rodič bezodkladne o tejto situácii informuje triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy, aby mohli prijať sprísnené hygienicko-epidemiologické opatrenia (častejšie vetranie a dezinfekcia, častejšia kontrola dodržiavania protiepidemických
opatrení zo strany žiakov, minimalizovanie premiešavania žiakov z triedy s ostatnými
triedami, atď.). Povinnosťou rodiča je aj bezodkladne nahlásenie karantény škole, ak
bola žiakovi nariadená všeobecným lekárom pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Za týchto podmienok nemôže žiak
navštevovať školu.
g) V prípade, že je u žiaka potvrdené ochorenie na COVID-19, rodič bezodkladne o tejto
situácii informuje triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy, aby mohli byť obratom
identifikované úzke kontakty žiaka za 2 dni pred jeho testovaním.
Vážení rodičia, milí žiaci!
Slávnostné otvorenie školského roka sa uskutoční dňa
2. septembra 2021 /štvrtok/ o 08.00 hod. pred budovou školy.
Po slávnostnom príhovore a pokynoch od triednych učiteľov žiaci odchádzajú domov cca o 08.45 hod.
Tešíme sa na Vás!
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zostavilo manuál na základe platných zákonov, uznesení vlády SR, vyhlášok ako aj opatrení a rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR. Sumarizuje prehľad zákonných povinností a odborných odporúčaní za účelom lepšieho zvládnutia pandémie ochorenia COVID-19.
Deti z 1.A spolu s pani učiteľkou Mgr.Václavík-Kotránovou a pani vychovávateľkou Bc.Kucharičovou sa zúčastnili na koncoročnom výlete v Lopeji na vtáčej farme.
Na farme sa oboznámili s exotickými, či domácimi zvieratkami. Páčili sa im papagáje. pštrosy, emu a hlavne krásna hebká činčila. Deti mohli vstúpiť do ohrady medzi krotké domáce zvieratá, ktoré sa s radosťou hladkali a kŕmili.
Pre všetkých to bol veľmi pekný zážitok a určite sa tam opäť vrátime.
„Aj tie vrabce čvirikajú, že sa brány zatvárajú.
Už aj zvonec ide spať a deti sa budú hrať.“
30. júna 2021 sme sa na školskom dvore rozlúčili so školským rokom 2020/2021.
V úvode zaznela hymna SR. Pani riaditeľka Mgr. Piliarová v slávnostnom príhovore zhodnotila celoročnú snahu a prácu žiakov, ktorí si desať mesiacov plnili školské povinnosti prezenčnou, ale aj dištančnou formou a ich úsilie sa odzrkadlí v známkach na vysvedčení. Pochvalou a vecnými cenami odmenila žiakov za výborný prospech a vzornú dochádzku. Rozlúčila sa so žiakmi, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku v našej škole a popriala im úspechy v ďalšom štúdiu i v osobnom živote. Poďakovanie patrilo aj všetkým členom pedagogického zboru za snahu a trpezlivosť vynaloženú v celoročnej práci. Príhovor na rozlúčku a kyticu kvetov pre pani učiteľky si pripravili aj žiaci deviatych ročníkov. Na záver pani riaditeľka všetkým prítomným žiakom i pedagógom popriala krásne leto, veľa nezabudnuteľných zážitkov, no predovšetkým načerpanie nových síl a energie do ďalšieho školského roka.
Mgr.Pôbišová
Keďže vieme, že najdôležitejším živočíchom na svete je včela medonosná, rozhodli sme sa žiakom našej školy priblížiť jej životnú púť nainštalovaním výstavky s názvom ,,Zo života včely''. Žiaci si v nej mohli pozrieť vývoj včiel, ich rozdelenie a poslanie v úli, rôzne náučné materiály týkajúce sa včelárstva. Ovoňať aj vyskúšať pomôcky, ktoré včelár používa pri ošetrovaní tohto vzácneho hmyzu. Výstavku doplnili žiaci svojimi vlastnoručne vyrobenými včeličkami, kvietkami a úľom vypleteným z vŕbového prútia.
Mgr. Belková
Koniec školského roka na našej škole je úzko spätý so zberom papiera. Vypísané zošity, pracovné listy, výkresy, omaľovánky, priestorové práce ... . Skrátka všetko papierové, čoho sa počas školského roka dotkla tvorivá ruka žiakov, učiteľov, vychovávateľov, nastupuje na proces recyklácie.
Zozbieraný papier už nejaký ten rok od nás, zo školy odváža firma – Ľupčianka s.r.o. a tento krát k papieru pribudli aj zozbierané plastové vrchnáčiky.
Mgr.H.Molčanová
Do 13. ročníka celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže:
„Cesty za poznaním minulosti, “ uskutočnenej pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania a 76. výročia ukončenia 2. svetovej vojny, sa v hojnom počte zapojili žiaci našej školy. Pod vedením svojich vyučujúcich výtvarne spracovali príslušné témy. Spomedzi množstva odovzdaných, výkresov boli vybraté a odoslané diela k jednotlivým, uvedeným témam:
„Slovensko je krásna krajina“ 10 výtvarných prác
„Zviera je živý tvor, nie hračka. Má svoje práva“ 4 výtvarné práce
„Sloboda je zodpovednosť“ 1 výtvarná práca
„To najcennejšie, čo mám“ 2 výtvarné práce
„Povstanie bolo bojom aj za našu slobodu“ 1 výtvarná práca
Vyhlasovateľovi súťaže – Múzeu SNP v Banskej Bystrici, Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov, bolo celkove odoslaných 18 výtvarných prác.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za veľmi pekné spracovanie jednotlivých tém.
Mgr. H. Molčanová
Elena Čepčeková
Medzinárodný deň detí
Na svete je veľa detí
a na všetky slnko svieti,
a každé si v srdci želá
aby slnka bolo veľa.
Nechže z neba jasne žiari,
nech sa smeje mamke v tvári,
nech svieti na prahu dverí,
aby deti žili v mieri.
Dnes buď slnko, pošta zlatá,
pre chlapcov a pre dievčatá,
pozdravy nes celým svetom
bielym, čiernym, žltým deťom.
Medzinárodný deň detí je sviatkom detí, ktorý sa oslavujúci v mnohých krajinách sveta 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952.
Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, v roku 1925. Po konferencii sa zaviedol takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete.
Tu zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Avšak tento dátum je pre deti na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách.
Preto mi dovoľte, za všetkých pedagóg našej školy popriať vám:
V mysliach istotu, v dušiach vzácnu nevinnú čistotu, v srdciach veľa radosti, vo vrecku trochu sladkostí, na tvárach iba šťastné úsmevy.
By rodičia nenechali vás plakať bez príčiny, by netrpeli ste hladom a smädom, by mali ste svoj domov a v nich svojich dobrých rodičov.
Najväčší sviatok detí MDD si žiaci našej školy pripomenuli maľovaním plagátov s názvom ,,Svet očami detí''. Žiaci sa s touto témou popasovali veľmi kreatívne. Tému spracovali za pomoci svojich učiteľov. Pri spracovaní použili rôzne kreatívne techniky. Bolo by problém vybrať ten najkrajší, preto sa chcem touto formou poďakovať všetkým žiakom, ktorí sa do maľovania plagátov zapojili. Ich diela budú v budúcom školskom roku zdobiť chodby našej školy.
Mgr.Belková
Dňa 2. júna 2021 sa pre žiakov I. stupňa Špeciálnej základnej školy v Brezne uskutočnili „Didaktické hry.“ Pre žiakov II. stupňa bolo dňa 3. júna 2021 zrealizované „Účelové cvičenie.“ Žiaci I. a II. stupňa prešli teoretickou prípravou. Praktická časť hier a cvičenia pre žiakov I. a II. stupňa bola zameraná na pohyb a pobyt v prírode netradične – v rámci jednotlivých tried, vyplývajúc z opatrení Covid – 19.
Ing. Kunštárová, Mgr. Molčanová
V rámci výstupov povinného čítania v 5. – 9. ročníkoch si žiaci zapísali a nakreslili najkrajšie myšlienky a dojmy z prečítaných literárnych diel do svojich čitateľských denníkov. Oceňujeme prácu učiteľov a žiakov, že i napriek prerušenému vyučovaniu kvôli pandemickej situácii si našli čas, aby pokračovali v povinnom čítaní aj v tomto školskom roku.
Mgr. Alica Debnárová, Mgr. Jana Simanová
Táto súťaž bola vyhlásená knihovníčkami školskej knižnice so zameraním na ilustrácie z prečítanej povinnej literatúry. Zapojili sa do nej 14 žiaci zo 4 tried.
4.A: Marek Dzurko, Mária Pokošová, Nikolas Radič, Viktória Pušková.
5.B: Radoslava Pušková, Gabriela Bartošová, Erik Bartoš.
7.B: Michaela Pustajová, Daniela Gábrišová, Adam Oláh, Ján Pokoš.
Všetci žiaci boli odmenení malou sladkou pozornosťou.
Knihovníčky ŠK
Pod pojmom čitateľská gramotnosť rozumieme univerzálnu techniku, ktorá robí žiaka schopným nielen prečítať slová, vety a celé texty, ale aj pochopiť prečítané a ďalej s obsahom
a získanými informáciami pracovať. Pri takomto chápaní problematiky čitateľskej gramotnosti nie je až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť čítania, ale podstatné je porozumenie textu a používanie informácií z neho. Cieľom je viesť žiakov ku konštruovanej a aktívnej účasti v procese učenia sa. Na zlepšenie čítania a čítania s porozumením sme si na 1.stupni naplánovali rôzne aktivity na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. Komunikačnú spôsobilosť a čitateľskú gramotnosť žiakov sme rozvíjali vo všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetoch. Vzhľadom na nižší počet žiakov v triedach sme využívali diferencované úlohy a činnosti, viedli žiakov k čítaniu s porozumením, chápaniu a vysvetľovaniu obsahu zameraného na rozvíjanie komunikačných zručností žiakov. Na jednotlivých vyučovacích predmetoch využívame inovačné metódy a formy práce. Súčasťou čitateľskej gramotnosti je rozvoj komunikatívnych kompetencií žiaka, jeho čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, záujmy, postoje, motivácia k čítaniu a získané vedomosti.
V jednotlivých ročníkoch si žiaci spolu s pani učiteľkami nie len vypočuli rozprávky od známych autorov ale vo vyšších ročníkoch prvého stupňa aj spoločne prečítali. Výber rozprávok bol pestrý a hlavne určený pre detského poslucháča a čitateľa. Išlo o diela od autorov M. Ďuríčková, P. Dobšinský, J. Pavlovič, Ľ. Podjavorinská, H. Zelinová, D. Hevier, M. Ferko, A. Čobej, J. Belašičová a podobne. Rozprávky, ako napríklad O repe, Sedem kozliatok a vlk, O troch prasiatkach, Janko Hraško, Danka a Janka, Červená Čiapočka, O medovníkovej chalúpke, Popoluška, O Pampúšikovi, Snehulienka a sedem trpaslíkov sa našim poslucháčom ako aj čitateľom veľmi páčili. Okrem aktívneho počúvania a čítania si žiaci vytvorili leporelá, čitateľské denníky, vypracovali pracovné listy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti a realizovali nasledovné aktivity.
Pri dosahovaní cieľov sme realizovali dané činnosti:
1. Hlasné čítanie učiteľa - touto aktivitou učitelia motivovali žiakov, aby sa pustili do čítania. Cieľom pri hlasnom čítaní bolo, viesť žiakov od radosti z počúvania k radosti z vlastného čítania.
2. Dostatok času na čítanie žiakov - v triedach bol pravidelne vyčlenený istý čas, pretože žiaci mimo školy vôbec nečítajú.
3. Mimočítankové čítanie- využívali sme literárne publikácie na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Žiaci vytvárali čitateľské denníky z prečítaných kníh.
3. Možnosť vlastného výberu textu – žiaci sa mohli samé rozhodnúť o tom, čo budú čítať, čím zvýšime zapojenie sa do aktívneho čítania, motivovali sme ich zvedavosť a podporovali porozumenie.
4. Reakcia na prečítaný text - reprodukciou príbehu, výtvarným zobrazením, tvorivou dramatikou a akčné hry.
5. Školská knižnica – spolupracovali sme so školskou knižnicou
- v priebehu októbra sme vyrábali záložky do kníh, ktoré sme si vymenili s pridelenou školou.
6. Marec - mesiac knihy - pripomenuli sme si tento deň na triednickej hodine.
Žiaci boli počas aktivít aktívni, a sústredený. Jednotlivé príbehy sme si po prečítaní rozobrali a vysvetlili. Zadané úlohy ich bavili a tešili sa z nich. Z každého príbehu sme si spoločne vypracovali zápis do čitateľského denníka, ktorý si žiaci doplnili aj vlastnou ilustráciou. Vyrobené leporelá si žiaci odprezentovali pred triedou za čo boli odmenení potleskom.
Schopnosť žiakov sústredene počúvať, čítať či schopnosť odpovedať na otázky a zreprodukovať dej za pomoci obrázkov sa u nich od začiatku školského roka výrazne zlepšila.
Mgr. M. Kovalčíková
Dňa 2.6.2021 sme v ŠKD uskutočnili akciu DEŇ DETSKEJ RADOSTI. Deti zábavnou formou plnili rôzne súťažné disciplíny po stanovištiach. Zabavili sa pri loptových hrách, behu cez prekážky, štipcovaní, nosení loptičky na lyžičke. Dievčatám sa najviac páčilo skákanie cez švihadlo.
Za súťaživosť boli odmenení peknými darčekmi.
vych. ŠKD
„Mliečko, mliečko, to je veda,
bez neho sa vyrásť nedá.
Bez neho vraj budem malý,
nebudem mať žiadne svaly.
Nebudem mať zuby zdravé,
ani kosti práve."
V našom školskom klube detí sme si dňa 19.05.2021 pripomenuli Deň mlieka. Tento deň nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov. Pre deti sme si pripravili rôzne aktivity, pri ktorých si upevňovali svoje vedomosti o mlieku.Deťom sa najviac páčilo dojenie kravy Rózy a pletenie korbáčikov z plastelíny. Mohli ochutnať aj rôzne mliečne výrobky a čerstvé mlieko. Na zdravie!
vychovávatelia ŠKD