Atmosféru prichádzajúcich a zároveň najkrajších sviatkov roka – Vianoc, sme si na našej škole spríjemnili otvorením „Vianočnej pošty.“ Počas adventu žiaci, učitelia, asistenti, vychovávatelia vyrábali vianočné pozdravy, písali vianočné priania a vinše, ktoré boli jednotlivým adresátom doručené v posledný deň školského vyučovania 18. 12.2020.
Šťastné, požehnané, pokojné sviatky, prežité v zdraví, v kruhu svojich blízkych Vám Všetkým želá Vaša „Vianočná pošta.“
Mgr. H. Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy
Pekne zabalený, či navonok zaujímavo upravený tovar uložený na pultoch, v regáloch obchodov nás ovplyvní na toľko, že si ho nakoniec kúpime. No skôr, ako sa dostaneme k želanému tovaru, musíme často krát odstrániť niekoľko vrstiev obalu. Rozhodli sme sa poukázať na možnosť ďalšieho využitia použitých vecí po spotrebovaní obsahu a vytvoriť z nich niečo originálne.
Pani učiteľky so žiakmi 1. stupňa pracovali v jednotlivých triedach tak, že ich diela obsahove zapadli do rozprávkovej krajinky.
Žiaci 2. stupňa, pod vedením vyučujúcich pracovného vyučovania, pristupovali k tvorbe štafetovo a intuitívne. Ako prví do procesu tvorenia vstúpili žiaci 8.C triedy. Použili obaly z vajíčok, farby, lepidlo a škatuľu. Potom vylosovali ďalšiu triedu, ktorej svoje začaté dielo odovzdali. Vylosovaná trieda s použitím odpadového materiálu a fantázie v procese tvorenia pokračovala a takto to šlo do vtedy, kým bolo dielo hotové. Vznikla postava, ktorej sme podľa výzoru vymysleli meno Obchodná Maniačka.
Ďakujem všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa do tejto aktivity zapojili.
Mgr. H. Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy
Červené stužky sú symbolom 1. decembra – Svetového dňa boja proti AIDS.
Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorú s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2020“), Obvodného úradu v Žiline (odbor školstva) a mesta Žiliny organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Kampaň je zameraná na mladého človeka a na jeho vedenie k zdravému životného štýlu. Kampaň je kampaňou mladých a je venovaná mladým. Za najúčinnejší prostriedok boja proti AIDS považuje odborné vedomosti o HIV/AIDS. Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do Kampane Červené stužky, ktorá symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. Napriek obdobiu pandémie naši žiaci prejavili záujem a kreatívnu aktivitu vo výtvarnej súťaži „Logo pre Červené stužky“.
Ďakujeme, že ste spoločne podporili tento deň a ďakujeme, že ste sa zapojili do výtvarnej súťaže.
Ing. Kunštárová
3.12.2020 navštívil deti Mikluláš, po jednotlivých oddeleniach. Deti ho potešili svojim programom.
4.12.2020 sa uskutočnili po oddeleniach vianočné tvorivé dielne. Výrobkami sme si skrášlili prostredie ŠKD ako aj chodby.
15.12.2020 prebehlo v oddeleniach vianočné čítanie. Vianočnými príbehmi sme si pripomenuli blížiace sa sviatky.
vych.ŠKD
V rýchlom behu dní nášho uponáhľaného sveta pomaly prichádza zima. Zima, ktorá je spojená nielen s prírodou pokrytou snehovou perinou, ale aj s vianočnými sviatkami. K predvianočnému obdobiu neodmysliteľne patrí Mikuláš, vôňa medovníkov, adventné vence, vianočné stromčeky a rôzne iné zimné dekorácie.
V našej škole sa dňa 30. novembra 2020 začal týždeň, ktorý sa niesol v duchu tvorivých dielní k zime a vianočným sviatkom. Žiaci si pod vedením vyučujúcich mohli svoju zručnosť a kreativitu vyskúšať na vyučovacích hodinách pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy. Z rôzneho materiálu vyrábali rozličnú vianočnú a zimnú výzdobu. Svoje pekné výrobky postupne umiestňovali v spoločných priestoroch školy, ktoré nám v nastávajúcom období budú pripomínať a spríjemňovať sviatočnú atmosféru.
Mgr.Pôbišová
„Upratali sme si všetko, čakáme Ťa milý dedko.
Čakáme Ťa Mikuláš, kedy sa k nám zatúlaš“.
Tak, asi takto žiaci našej školy netrpezlivo očakávali Mikuláša. A dočkali sa. V pondelok ráno prišiel medzi žiakov prvého stupňa Mikuláš v sprievode škriatka Stanka. Všetci s rozžiarenými očkami očakávali sladkú odmenu, ktorú aj dostali, keď Mikulášovi zaspievali a zarecitovali básničky. Ale stalo sa aj niečo neočakávané. Mikuláš si priniesol namiesto čerta „čierny zoznam“ a balíčky bez sladkej odmeny. Chcete vedieť prečo? Pozrite si našu fotogalériu a možno sa to dozviete.
Ďakujeme Mikuláš a škriatok Stanko za návštevu a tešíme sa, že k nám zavítate aj o rok.
Vedúca MZ: Mgr.Václavík Kotránová
Myslíte si, že „randiť“ sa dá iba s človekom? Omyl! V našej školskej knižnici dokázali, že to ide aj s knihou.
Posledný novembrový týždeň školské knihovníčky v spolupráci s predmetovou komisiou Jazyk a komunikácia + Človek a hodnoty zorganizovali čitateľskú aktivitu pre žiakov 7. až 9. ročníka - Rande naslepo.
Každá trieda v sprievode svojej slovenčinárky prišla do knižnice na tzv. rande a mala možnosť si vybrať z viacerých kníh v nepriehľadnom obale. Žiaci až po rozbalení knihy zistili, čo si požičali. Na hodinách doplnkového čítania budú mať možnosť čítať tieto knihy až do konca mája. Získané informácie o knihách si zapíšu do svojich čitateľských denníkov.
Veríme, že naše „mini prekvapenie“ čitateľov poteší aj pobaví.
Knihovníčky ŠK: Mgr. Debnárová, Mgr. Pôbišová, Mgr. Simanová
November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa. Od roku 2015 sa 18. november stal Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve november za mesiac, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ!
Na Slovensku pripravuje nezisková organizácia Centrum Slniečko v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch pri MPSVaR SR, pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej siedmy ročník bubnovačky. Podujatia, ktoré má 19. novembra 2020 symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej prevencie.
S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka.
Násilie na deťoch je tu, je okolo nás, aj keď ho často nevnímame, nevidíme. Uzatvorenie v domovoch počas pandémie prinieslo aj zvýšenie našej vnímavosti na to, čo sa deje okolo. A zrazu, keď sme ostali doma spozorneli sme, že ten detský plač nie je sem-tam, že je pravidelný, že mu niečo vždy predchádza. Je dôležité deti vnímať a počúvať viac, je dôležité deťom veriť.
Aj preto od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“.
A tak sa aj naša škola, dňa 19. novembra 2020, v čase od 10:00 – 11:00 hod., zapojila do danej akcie, aby sme si pripomenuli, že hlas detí je dôležitý.
Veríme, že o rok sa opäť spoločne stretneme a aj za tento náročný rok zabubnujeme dvojnásobne!
M. Kovalčíková – koordinátor za ľudské práva
Dňa 16.11.2020 sme v ŠKD na piatich stanovištiach uskutočnili akciu Čistota pol života. Deti si zábavnou formou rozšírili svoje vedomosti nielen ohľadom správnych hygienických návykov ale aj hygienických potrieb a čistoty tela. Deti boli aktívne.
vych. ŠKD
Od 8.11.2020 platí nové usmernenie MŠVVaŠ SR:
Zákonný zástupca predkladá pri návrate dieťaťa do školy po viac ako troch dňoch nové vyhlásenie o bezinfekčnosti. TU:
Od 04.11.2020 /streda/ sa obnovuje vyučovanie aj pre žiakov II.stupňa (5.- 10. ročník A, B a C variantu) Špeciálnej základnej školy.
Pri prvom príchode do školy predkladá zákonný zástupca vyhlásenie o bezinfekčnosti svojho dieťaťa:
Keď mám peknú knižku v ruke
- hoci neveľkú –
je to, akoby som stretla
dobrú priateľku.
Kadečo mi vyrozpráva,
čo ja nepoznám,
zavedie ma do ďaleka,
hore ku hviezdam.
Keď mi večer začne sníček
lietať po líci,
ja zaspávam v postieľočke,
knižka v knižnici.
Štvrtý októbrový pondelok si každoročne pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. S týmto sviatkom sa spája aj projekt Záložka do knihy spája školy.
V našej škole sa do projektu Záložka do knihy spája školy zapojilo 16 tried a 4 oddelenia ŠKD. Všetkým žiakom a pedagógom patrí za to veľké ďakujem.
Vyrobené záložky si naša škola vymenila so ŠZŠI v Medzilaborciach. Poslali sme im 44 záložiek a ostatné sú vystavené na paraváne na prízemí.
Mgr. Debnárová
Od 26.10.2020 sa žiaci 5. až 10. ročníka vzdelávacieho variantu A, B, C Špeciálnej základnej školy v Brezne vzdelávajú dištančnou formou.
0911 336 734
0911 336 733
048/611 20 53
Žiaci I. stupňa pokračujú vo vyučovaní prezenčnou formou. V prevádzke je aj školský klub detí.
Žiaci našej školy sa v rámci VIII. ročníka celoslovenského projektu: "Hovorme o jedle" zapojili do výtvarnej súťaže CHUTNÉ MAĽOVANIE. Žiaci I. a II. stupňa tvoria na témy:
Dňa 12.10.2020 sa v ŠKD uskutočnil Deň zdravej výživy. Aktivity boli rozdelené na päť stanovíšť podľa počtu oddelení. Deti nimi postupne prechádzali a plnili zadané úlohy, za ktoré dostávali body. Takto si doplnili vedomosti ohľadom zdravej výživy.
Vychovávatelia ŠKD
Pre základné školy platí:
- prezenčná výučba,
- žiaci I. a II. stupňa majú povinné rúška,
- po vyučovaní neorganizovať žiadne mimoškolské aktivity.
https://www.minedu.sk/minister-skolstva-oznamil-nove-opatrenia-v-skolach-platne-od-12-oktobra/
V dňoch od 6. do 8.októbra sa postupne vo všetkých oddeleniach uskutočnila šarkaniáda. Deti so svojimi vychovávateľmi vybehli do prírody a púšťali vyrobených ale aj kúpených šarkanov. Šarkany lietali vysoko a deti boli šťastné.
I.Dejová - vychov.
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov v rezolúcii 45/106 1. október ako „Medzinárodný deň starších ľudí“. Dôvodom bola správa o demografickom vývoji, ktorá skonštatovala, že populácia starne. Starnutie populácie so sebou prináša významné hospodárske a sociálne výzvy, tak pre vyspelé, ako aj rozvíjajúce sa krajiny.
„Medzinárodný deň starších ľudí“, ktorý si v roku 2020 pripomíname už 30. rok, má upozorniť na postavenie a problémy staršej generácie v spoločnosti, oceniť jej prínos, znalosti a skúsenosti. Poukázať má tiež na rovnosť postavenia a dôstojnosť života starších ľudí, pričom snaha o zlepšovanie kvality ich miesta a uplatnenia sa v spoločnosti nemá zostať iba témou diskusií, ale systematicky má vyústiť do konkrétnych činov.
Má staroba zmysel?
V súčasnej dobe verejnosť mnohokrát nahliada na starších ľudí ako na príťaž spoločnosti. Skupinu, ktorá veľa vyžaduje, ale nič neprináša. Avšak aj staroba má svoj zmysel, ako všetky ostatné vývinové obdobia človeka. Je nezastupiteľná a neopakovateľná. Hlavnou vývinovou úlohou staroby je dosiahnutie integrity života – prijatie života ako celku a pochopenie jeho zmyslu.
Je staroba choroba?
Nie, nie je! Tento mýtus je už prekonaný. Telo a myseľ sa dajú vytrénovať, aby fungovali lepšie a zdravšie aj v neskoršom veku. Dnes už vieme, že telo a myseľ dokážu znova a znova obnovovať svoje schopnosti. Žiadne štúdie doposiaľ nedokázali, že hlavnou príčinou chorôb je staroba. Je jedným z faktorov, ktoré majú na vznik ochorení vplyv, no tých faktorov je niekoľko a len ťažko možno povedať, čo spôsobuje vek a čo ostatné vplyvy. „Problémy staroby“ možno výrazne obmedziť výživou, aktivitou, spôsobom myslenia, životným štýlom i životným prostredím.
Žiaci našej školy vyrábali počas mesiaca september pohľadnice s jesennou tematikou, ktoré boli vystavené v priestoroch školy a dňa 30.09.2020 boli odovzdané klientom DSS Luna, pri príležitosti Medzinárodného dňa starších ľudí.
Mgr. M. Kovalčíková
Tak, ako každý rok sme hravou zábavnou formou pasovali nové deti do ŠKD. Bol pekný slnečný deň a dátum 23.9.2020. Deti postupne plnili rôzne vedomostné a športové disciplíny. Celé popoludnie nás sprevádzala dobrá nálada a detské piesne.
Vychovávatelia ŠKD
Pokyny pre žiakov
Pri príznakoch COVID 19
Bezprostredná izolácia a odchod do domáceho prostredia!!!
Pokyny pre rodičov
Pri príznakoch COVID 19
Okamžité vyzdvihnutie žiaka, tel. kontakt s lekárom v prípade potreby!!!