Hodina kurzu – Starostlivosť o dieťa 2
Na kurze „ Starostlivosť o dieťa 2“ ,pod vedením lektorky Mgr. Gabriely Ružinovej, sa pravidelne stretáva 10 detí. Na úvodných stretnutiach vysvetlila Mgr. Ružinová deťom, čo je zdravie a prečo je dôležité sa o svoje zdravie starať. Na dnešnom stretnutí sa deti oboznámia so starostlivosťou o dieťa, ukážu si ako dieťa správne prebaľovať, kŕmiť, kúpať. Povedia si o tom, ako postupovať pri nezávažných ochoreniach bábätka, ale aj o zodpovednom prijatí dieťaťa a formách antikoncepcie. Starostlivosť o svoje zdravie berú na ľahkú váhu. Mnohé z nich by sa starali o svoje zdravie, no žiaľ nemajú podporu, ani podmienky zo strany rodičov. |
Starostlivosť o novorodenca v kocke
Pani lektorka vysvetlila deťom, ako sa staráme o bábätko od jeho narodenia, keď je už doma. Novorodenec od samého začiatku vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ktorá je odlišná od starostlivosti väčšieho dieťaťa. V období po narodení je dieťa citlivejšie na negatívne faktory a je odkázané vo všetkom na našu pomoc. Ak naša starostlivosť bude dôkladná, výrazne prispejeme k zdravému vývoju dieťatka. Starostlivosť o dieťa rozdelila na jednotlivé body:
Kúpanie a starostlivosť o kožu novorodenca U novorodenca plní koža ochrannú funkciu, udržuje teplotu, preto nemá byť veľmi odmasťovaná. Dieťa sa má kúpať 1-3x za týždeň. Na kúpeľ potrebujeme: vaničku, osušky, teplomer, bylinkový kúpeľ alebo detské mydlo, krém na ošetrenie zadočku, olej alebo telové mlieko na ošetrenie pokožky vhodné pre novorodenca, kefku na vlásky. Zásady pri kúpaní:
Postup pri kúpaní:
Starostlivosť o vlasy a nechty novorodenca Nechty u novorodencov sú tenké, lámavé, rýchlo rastú a novorodenec sa nimi môže poškriabať. Je potrebné nechty pravidelne strihať nožnicami s tupým koncom, na rukách do oblúku, na nohách rovno. Rovné strihanie zabraňuje zarastaniu nechtov. Na vlasy v prvom polroku života nepoužívame šampón, ani nedávame priamo mydlo. Môžeme ich umyť vodou s rozpusteným mydlom. Po kúpaní prečešeme jemnou kefkou. Starostlivosť o uši a nos novorodenca Uši a nos bežne nečistíme, len v prípade nádchy. Každé dráždenie nosovej sliznice môže zvýrazniť výtok z nosa. Ušné tampóny môžu zatlačiť maz hlbšie do vonkajšieho ucha, kde stvrdne a neskôr vyžaduje výplach. Preto čistíme krúživým pohybom len časť, ktorú dobre vidíme. Prebaľovanie novorodencaDieťa v prvých dňoch života prebaľujeme často. K prebaľovaniu je vhodný prebaľovací stôl, chráni matku pred bolesťami chrbtice. Vhodná je aj prebaľovacia umývateľná podložku, ktorá sťažuje dieťaťu pohyb. Nikdy nenechávame dieťa na prebaľovacom stole bez dozoru. Pani lektorka deťom všetko názorne ukázala a deti si skúšali nacvičovať všetky potrebné činnosti s ktorými sa dnes oboznámili. Prebaľovali, kŕmili, kúpali, čistili. Uvedomili si, že všetko to čo trénujú na umelej bábike využijú raz v ozajstnej situácii s ozajstným dieťaťom. Všetky informácie sú pre nich potrebné a určite ich využijú aj v súčasnosti, keď budú pomáhať mamičke s mladším súrodencom, ktorých majú v rómskych rodinách neúrekom. Deťom sa hranie na mamu či otca páčilo a tešia sa na ďalšie stretnutia, kde sa opäť niečo nové naučia. Veď, sami povedali: Budeme dobrými a zodpovednými rodičmi!
|