Otvorená škola – oblasť športu Olympiáda hrou Záškoláctvo už nebude

Projekty 2008/09

Záškoláctvo už nebude

VYHODNOTENIE PROJEKTU: „ Záškoláctvo už nebude“

Základným cieľom projektu bola eliminácia záškoláctva žiakov ŠZŠ v Brezne. Projekt bol realizovaný v priestoroch ŠZŠ v Brezne na Záhradnej ulici č. 2, ktorá v minulom školskom roku evidovala 35 záškolákov. Projektu sa zúčastnilo 20 vybraných žiakov a 9 zákonných zástupcov – matiek. Kritériom výberu žiakov bol počet nad 60 neospravedlnených hodín.

Samotná realizácia projektu prebiehala formou pravidelných stretnutí so žiakmi a ich matkami v čase od 8. septembra 2008 do 19. decembra 2008, v poobedňajších hodinách. Celkovo  sme uskutočnili 11 stretnutí. Každé stretnutie tvorili vopred premyslené a pripravené aktivity,  na ktoré sme prizývali hostí, aktuálne k danej téme.

Na úvod každého stretnutia sme vyhodnotili žiakov a matky systémom bodovania uvedenom v projekte.

Na záver projektu sa vybraní žiaci a matky zúčastnili výletu do Košíc, konkrétne divadla ROMATHAN a ZOO.

Stretávaním sa s deťmi a ich rodičmi sme sa snažili  pozitívne vplývať na ich hodnotový systém. Dali sme deťom priestor na sebarealizáciu, vyjadrenie vlastných postojov a názorov.

Počas celej realizácie projektu boli žiaci motivovaní a odmeňovaní

„ darčekmi “ , ktoré sme zaobstarali a nakúpili z finančného rozpočtu prideleného na realizáciu projektu. Celková pridelená a schválená suma činila 39 000 Sk. Všetky zrealizované aktivity sú doložené prezenčnou listinou a fotodokumentáciou, uloženou v ŠZŠ na Záhradnej ulici.

Vzhľadom k tomu, že cieľ projektu bol veľmi náročný, chceme konštatovať, že: náprava dochádzky nastala u 98% žiakov podľa nášho očakávania.

Práve prostredníctvom tohto projektu, stretávaním sa s deťmi a ich rodičmi vo voľnom čase, sme pozitívne a citlivo vplývali na zmenu ich hodnotového systému. Dali sme deťom možnosť vyjadriť svoj názor, postoj, emócie. Dali sme im priestor na sebarealizáciu, pochvalu, úctu. Stretnutia boli nenásilné, pestré, pre deti atraktívne, bohaté na zážitky a skúsenosti.

Očakávaný výsledok je pre nás obrovským úspechom a veríme, že sme ním prispeli k zlepšeniu súčasnej situácie a tiež zaujímavými témami prispeli k rozšíreniu poznatkov, vedomostí, praktických zručností žiakov a ich rodičov.

Fotografie si môžete pozrieť v našom fotoalbume.