Učenie hrou - matematika

Učenie hrou

Kurz Učenie hrou, pod vedením lektorky Mgr. Vraniakovej, navštevuje 12 žiakov, ktorí sú rozdelení do dvoch skupín. Žiaci sa tak stretávajú každý týždeň v utorok a v stredu, kedy je ich činnosť zameraná na upevňovanie vedomostí z matematiky. Kedže krúžok je určený pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka, môžeme povedať, že svojim obsahom pomáha učiteľom matematiky pripravovať deti na prijímacie skúšky na špeciálne učilištia, ako aj na ľahšie zvládnutie nárokov, ktoré budú v budúcnosti na nich kladené.

Upevňovanie nadobudnutých vedomostí prebieha nenásilnou, zábavnou formou, ktorá má deti motivovať a poukázať na to, že matematika nie je len nudným nezaujímavým predmetom v škole. Ide predovšetkým o predstavenie praktického využitia matematiky v bežnom živote, v situáciách, v ktorých sa deti pravidelne nachádzajú.

Pri výučbe sa používajú rôzne metódy a techniky, pri ktorých môžeme vidieť prácu s interaktívnou tabuľou, riešenie rôznych maľovaných hlavolamov, riešenie nápaditých matematických hádaniek, ale i modelovanie bežných životných situácií v triede.

Podľa slov lektorky kurzu, Mgr. Vraniakovej, je táto práca náročná najmä v tom, že sa neustále snaží vysvetľovať žiakom, aký má kurz pre nich význam. Žiaci sa však často k tomu stavajú odmietavo, pretože kurz stále vnímajú ako ďalšiu nepríjemnú povinnosť v ich živote, čo určite vyplýva aj z ich prirodzenej mentality. O to viac má radosť z toho, keď, čo i len u jedného žiaka vyvolá skutočný záujem.