H-domáci kutil 3

Hodina kurzu - Domáci kutil 3

Je pondelok a tak aj dnes sa stretli žiaci na kurze, kde budú naďalej rozvíjať svoju tvorivosť, nápaditosť, kreativitu a fantáziu, pod vedením lektorky Mgr. J. Kotránovej.

Na začiatku ich pani lektorka informovala o tom čo je ich dnešnou úlohou. Na predchádzajúcom stretnutí dostali za úlohu priniesť si škrupiny z vlašských orechov alebo šišky, vysokú sviečku, mašličku a hlavne čečinu. Žiaci hneď uhádli čo z daného materiálu budú vyrábať. Keďže sa blížia vianočné sviatky, vyrobia si „Vianočný svietnik“, pretože ako dodala pani lektorka:

„Zapaľovanie vianočných svietnikov je tradíciou v mnohých krajinách. Svetlo z nich pripomína narodenie Ježiša Krista. Svietniky vytvárajú príjemnú atmosféru a mali by byťčasťou vianočnej dekorácie nášho domova „.

Ponúkli nám recept na výrobu  Vianočného svietnika. Určite sa bude krásne vynímať na poličke, či na stolíku. A jeho výrobu zvládne hádam každý!

Na výrobu Vianočného svietnika budeme potrebovať:
1. Dva vlašské orechy, alebo šišky: čím väčšie - tým lepšie.
2. Sekundové  lepidlo, alebo tavnú pištoľ.
3. Tenkú a dlhú sviečku (približne ako ceruzka).
4. Kúsok plastelíny, (môže byť aj univerzálnej farby), alebo tvrdý kartón.
5. Mašlička, respektíve stužka, z ktorej urobíte mašličku.
6. Vetvička z ihličnatého stromu a tuje.
7. Tenký drôtik alebo motúzik.
8. Trpezlivosť a šikovnosť!

A teraz sa pustíme s chuťou do práce!

Pani lektorka pracuje spolu s deťmi a názorne im vysvetľuje postup:

1. Orechy opatrne rozlúpnite na polovičky a vyčistite. Šišky len očistíme od nečistôt.

1. Zoberte 3 najlepšie (najväčšie, najkrajšie) škrupinky, alebo šišky a sekundovým lepidlom ( tavnou pištoľou ) ich zlepte dohromady.
    Dve škrupinky budú robiť podstavec svietnika, vrchná bude držiak sviečku. Ak použijeme šišky, uložíme ich všetky tri vedľa seba a zlepíme.

1. Teraz vezmite sviečku, postavte ju do stredu škrupinky ( poprípade do stredu medzi šišky ) a vtlačte do plastelíny. Sviečka bude sama stáť uprostred škrupinky ( šišiek).

1. Zo stužky uviažte mašľu a prirovnajte ju k sviečke.

1. Okolo sviečky napichajte vetvičky. Väčšie dajte dozadu, malú vetvičku dopredu. Na záver uviažte okolo mašľu. (V prípade, že vetvičky nechcú držať pekný tvar, pomôžte si tenkým drôtikom, alebo motúzikom.)

Vianočný svietnik je hotový!

Žiaci pracovali usilovne a tvorivo podľa popisu práce s dopomocou pani lektorky a asistentky.  Na výrobu svietnika si priniesli krásne šišky a tak vyrábali svietnik zo šišiek. Po lepení, strihaní a aranžovaní si svoju prácu spolu vyhodnotili, porozprávali, ako sa im pracovalo, čo sa im darilo viac, čo menej. Spoločne si svoje výrobky vystavili na chodbách školy, aby ich mohli obdivovať aj iné deti a jeden svietnik zdobí aj stôl u pani riaditeľky, ktorá sa za predčasný vianočný darček poďakovala.

Čo dodať na záver?

Asi len toľko, aby svetlo vychádzajúce zo svietnika zapálilo aj svetlo v našich srdciach, rozžiarilo plamienok lásky a vyčarilo úsmev na tvárach všetkých ľudí, hlavne v blížiaci sa vianoččas!

Mgr. M. Kovalčíková