H - kurz varenia

Hodina kuru varenia - Príprava jedál 1

Opäť je tu streda a ako každú stredu tak aj dnes sa stretli žiaci na kurze varenia, kde sa pod vedením lektorky Mgr. G. Ružinovej, premenia na malých kuchárov a cukrárov.

Na začiatku hodiny ich pani lektorka informovala o tom čo ich dnes v kuchyni čaká a neminie. Žiaci počúvali a tešili sa akú dobrotu dnes uvaria alebo upečú. Po informáciách od pani lektorky bolo jasné, že dnes budú piecť „ Lekvárové buchty bez kysnutia „.

Každý žiak si, ako správny kuchár, zapísal recept do zošitov, a tak ho ponúkame aj vám.

Na prípravu „ Lekvárových buchiet bez kysnutia „ potrebujeme:

• 600g polohrubej múky
  • 1 čajovú lyžičku soli
  • 2 polievkové lyžice cukru
  • 1 dcl oleja
  • 2 vajcia
  • olej na potretie plechu a buchiet
  • práškový cukor na pocukrovanie buchtičiek
  • tuhý lekvár podľa chuti ( jahodový, slivkový, marhuľový...)
  • Kvások:  3 dcl vlažného mlieka

1 kocku kvasníc

1 čajovú lyžičku cukru

Recept máme zapísaný a nasleduje postup prípravy:

Pripravíme si kvások s mlieka, kvasníc, cukru a necháme ho postáť aby vykysol. Preosiatu múku vymiešame s vajcami, cukrom a soľou. Do cesta pridáme kvások a vymiešame jemné a vláčne cesto. Aby sa nám cesto nelepilo na ruky, potierame si ich olejom. Vymiesené cesto preložíme na pomúčenú dosku a rozvaľkáme na hrúbku 0,7 cm. Nožom pokrájame cesto na rovnaké obdĺžniky ( približne 10 x 6 cm ). Na každý obdĺžnik ukladáme 1 čajovú lyžičku lekváru, ktorý zabalíme a tvarujeme buchtičky. Každú buchtičku obalíme v oleji a kladieme tesne vedľa seba na plech, ktorý sme pred tým natreli olejom. Poukladané buchtičky necháme na plechu kysnúť asi 10 minút. Vkladáme ich do vyhriatej rúry a pečieme, pri teplote 250 stupňov, do ružova ( približne 20 – 30 minút ). Po upečení vytiahneme plech z rúry a necháme buchtičky vychladnúť. Vychladnuté pocukrujeme práškovým cukrom a podávame s ovocným čajom, poprípade kakaom. Dobrú chuť!!

Žiaci pracovali usilovne, s chuťou, vážili, miešali, merali. Nelenili ani pri tom, keď bol koláč v rúre, lebo čas potrebný na upečenie buchtičiek využili na umývanie riadu a prípravu stolovania. Na stôl rozložili dezertné tanieriky a poháre na ovocný čaj, ktorý si navarili počas pečenia a riadne si poumývali ruky.

„ Posedenie pri čaji a buchte „ ako to žiaci nazvali, bolo samé mňam, mňam. Po skončení sladkého napchávania sa žiaci umyli posledný riad a pani lektorka ukončila hodinu so sľubom, že aj na budúcom stretnutí sa majú na čo tešiť a určite si opäť oblížu všetky prsty po super jedle.

Mgr. M. Kovalčíková