Hodina kurzu výtvarných talentov

Hodina kurzu – Kurz výtvarných talentov

Na kurze „ Kurz výtvarných talentov“, sa pod vedením lektorky Mgr. K. Vlčkovej, pravidelne stretáva 10 žiakov.

Na dnešnom stretnutí, ako deti informovala pani lektorka, sa prenesieme do cirkusu a budeme kresliť a maľovať všetko čo k cirkusu patrí, napríklad lev, slon, šašo, cirkusové šapitó a podobne. Ukážeme si aj jednu zaujímavú techniku, kde budeme pracovať aj s grafickým lisom a daná technika sa volá „grafika“.

Deti sa ďalej oboznámili s grafickým lisom a významom slova grafika, kde im pani lektorka vysvetlila, že:

Grafika je druh výtvarného umenia, ktorý prenáša kresbový prejav do hmoty a technologickým postupom rozmnožuje do formy grafických listov. Pojem grafika pochádza z gréckeho slova „grafein“, čo znamená kresliť. V širšom zmysle pod týmto pojmom rozumieme transportovanie videných, alebo zažitých foriem do sústavy línií, bodov a plôch. V užšom zmysle je to tvorivé prehodnotenie umelcovej voľnej kresby remeselným spracovaním v príslušnom materiáli, s cieľom vytvoriť jeden alebo viac odtlačkov.

Pani lektorka pustila pieseň „ Cirkus leto „ od známeho autora P. Hamela a deti spievali podľa slov piesne, ktoré mali pripravené na tabuli:

Cirkus Leto

principál je gavalier,
prišiel slávny cirkus Leto,

o má vstupné za halier. Prišiel cirkus Leto,
z oblohy má šapitó,
cirkus Leto patrí de
ťom,
zlatej trúbky tón.
Slnko s tvárou milých klaunov,
rozpálené zebry prechodov,
slnko s tvárou milých klaunov
je tu náhodou.
Prišiel cirkus Leto
s bodkovanou náladou,
v klietke z daž
ďa, vône kvetov
tisíc nápadov.
Svetom tiahnu za ním lipicany detských snov,
maringotky detských prianí,
akrobati krásnych slov.
Každý z nás tam v detstve stával,
letná lúka - š
ťastná manéž,
dennodenne je tam nával,
tam sa nikdy nesklameš.
principál je gavalier,
prišiel slávny cirkus Leto,

o má vstupné za halier.
z oblohy má šapitó,
cirkus Leto patrí de
ťom,
zlatej trúbky tón.
Slnko s tvárou milých klaunov,
rozpálené zebry prechodov,
slnko s tvárou milých klaunov
je tu náhodou.

Po piesni si žiaci prezreli niektoré grafické práce, ktoré im názorne dotvorili obraz o grafickej tvorbe. Za rozhovorom na tému cirkus, sa žiaci rozhodli čo budú kresliť a vybrali si výtvarnú techniku, podľa svojho rozhodnutia a začali tvorivo pracovať.

Kým niektorí kreslili a maľovali pani lektorka pracovala s ostatnými na tzv. grafike z výšky a ukázala im postup:

- na výkres si ceruzkou nakreslíme jednoduchú postavu

- vystrihneme postavu podľa jednotlivých častí: hlava, ruky, nohy, trup...

- jednotlivé časti zložíme do celku a prilepíme na výkres (vytvoríme tzv. matricu )

• na umelú ( sklenenú ) podložku si vytlačíme aspoň dve farby na linoryt

• valčekom farby cez seba rozotrieme a nanesieme farbu na pripravený výkres s postavou

• natretý výkres prikryjeme čistým výkresom rovnakého rozmeru

• zlepené výkresy vsunieme do grafického lisu a tlakom vytvoríme odtlačok

Po ukážke žiaci sami tvorili matrice s rôznymi postavami a pomocou grafického lisu tvorili odtlačky.

Výsledné práce boli hodné výtvarných umelcov a pani lektorka ich ohodnotila veľmi pozitívne a pochválila deti za aktívnu a tvorivú činnosť. Aj žiakom sa táto forma vyučovania veľmi páčila, tvorili zábavnou formou, akčne a hravo o čom svedčia aj výsledné práce.