ŠKOLENIA

V októbri a novembri prebehli na našej škole v rámci projektu Deti vetra putujú za slnkom dve školenia. Školenie IKT a rómske školenie boli určené pre pedagógov zapojených do projektu, ktoré mali prispieť k zvýšeniu ich odborných zručností, ako aj k lepšiemu spoznaniu a pochopeniu rómskej komunity, na základe ich prirodzených špecifík.

Odborníci zo školského výpočtového strediska v Banskej Bystrici oboznámili učiteľov počas októbra s efektívnou pracou s informačno-komunikačnými technológiami. V rozmedzí šiestich dní po deväť hodín výučby sa pedagógovia postupne zoznamovali s novými postupmi a možnosťami práce v Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel, Microsoft Office Power Point, s prácou na interaktívnej tabuli, ako aj prácou s internetom.

Po tom, ako si pedagógovia vytvorili nové priečinky na ukladanie „pokusov“ zo školenia, pracovali v Microsoft Office Word, kde si pripomenuli všetky možné úkony a postupy potrebné pre rýchlejšiu orientáciu a samotnú prácu v tomto programe. Cieľom školiteľov bolo ukázať pedagógom, ako si svoju prácu s IKT môžu zjednodušiť a skvalitniť v ich každodennej pedagogickej praxi. Práve preto školitelia prihliadali vo výučbe najmä na potreby a záujem pedagógov. Tí sa postupne dozvedeli o práci s textom, obrázkami, ako aj o prepojení textových dokumentov s internetom, ktoré sa dá využiť v súvislosti zvyšovania záujmu žiakov o preberané učivo.

Pri práci v Microsoft Office Excel mali pedagógovia záujem najmä o vytváranie tabuliek a grafov, ktoré sú nevyhnutné najmä pri záverečnej dokumentácii  a výstupoch v jednotlivých obdobiach školského roka.

V Microsoft Office Power Point si učitelia vytvárali prezentácie, ktoré majú pomôcť najmä pri zvyšovaní záujmu žiakov o preberanú problematiku, na základe názorného predvedenia témy.

Najväčší záujem však vyvolala práca s interaktívnou tabuľou, ktorá je na našej škole novinkou. Učitelia obdivovali široké možnosti jej využitia. Tie však  vyžadujú ešte hlbšie porozumenie, ktoré je potrebné rozvinúť pri ďalších skúsenostiach s tabuľou, ktoré sa v rámci školenia nedali z časového obmedzenia dosiahnuť.

Koncom októbra nás voviedli do problematiky Rómstva školitelia z Banskej Bystrice.

Manželia Jolana a Štefan Nátherovci nám porozprávali o spôsobe života, prirodzenom správaní a zaužívaných návykoch Rómov, ktoré nám pomohli pochopiť ich „odlišné“ správanie, ako aj ich, pre nás často nezodpovedný a ľahkovážny, prístup k životu. Taktiež nám priblížili ich dlhoročnú prácu a skúsenosti s rómskou komunitou. Školitelia ocenili náš záujem a aktívny prístup k preberaným témam. Pedagógovia zasa ocenili ich otvorenosť a prirodzené podanie, ktoré ešte viac umocnili nové poznatky o živote Rómov.

Pedagógovia sa postupne v skupinkách „vystriedali“ aj pri PhDr. Helene Jonášovej, ktorá ich oboznámila s históriou  a tradíciami Rómov. Pani doktorka porozprávala o ich živote v Indii, o kočovnom živote a príchode na Slovensko, o ich boji pri hľadaní nového domova. Taktiež poukázala na ich kultúru a tradície, ktoré majú korene v arabskom svete a dedia sa s menšími obmenami z generácie na generáciu. Svoju prednášku umocnila fotodokumentáciou, pri ktorej previedla pedagógov od najstarších čias Rómstva až po dnešok.

Výborný ohlas medzi pedagógmi potvrdzuje užitočnosť oboch školení, ktoré boli veľkým prínosom pre ich ďalšiu prácu s rómskymi deťmi. Veríme, že tieto nové poznatky budú využívané pri zvyšovaní kvality pedagogickej praxe v našej škole, ako aj pre skvalitnenie vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi.

Bc. Alexandra Vojtková - Kubandová