Hodina kurzu ručných prác

Hodina kurzu – Kurz ručných prác

Na hodine „ Kurzu ručných prác “, pod vedením lektorky Ing. J. Kunštárovej, sa pravidelne stretáva 10 detí.

Na dnešnom stretnutí sa budeme rozprávať o bylinkách a ich liečivej moci, oboznámime sa s postupom práce pri šití jednoduchých vrecúšok na bylinky a skúsime si aj zopár bylinkových vrecúšok vyrobiť, teda ušiť, ako nás oboznámila pani lektorka.

Potom žiakom porozprávala o lie

ivých  ú

inkoch byliniek, ako aj o ich alternatívnom využití miesto byliniek v kuchyni. Nasledovala ochutnávka deťmi pripraveného bylinkového

aju, ktorý priniesla pani lektorka a vysvetlila im, že

aj sa nemusí len kupovať v obchode, ale bylinky si môžeme nazbierať , vysušiť a uskladniť v látkových vrecúškach, ktoré si ľahko vyrobíme.

Ďalej im vysvetlila, že bylinkové vrecúška nemusia poslúžiť len ako ozdobné balenie pri skladovaní byliniek, ale môžu sa použiť na skrášlenie, pre

istenie a prevoňanie domova, no taktiež sa môžu použiť ako dar

ek pre milú osobu. Okrem toho, že tieto vrecúška,

i vankúšiky majú ozdobný charakter, majú aj aromaterapeutický ú

inok na zdravie a náladu

loveka, ale aj pri udržiavaní

istej domácnosti.

Bylinkové vrecúška môžeme zavesiť na kľučku okna, dverí, taktiež do skrine ako prevenciu proti moliam, môžu sa tiež položiť ku vankúšu na spanie, aby napomáhali pokojnejšiemu spánku alebo ich niekto môže nosiť aj na krku ako „prívesok“, aby mohol vôňu byliniek cítiť priebežne počas celého dňa, aby zlepšovali jeho náladu.

Rozprávanie bolo zaujímavé, a motivovalo žiakov k ďalšej činnosti. Pani lektorka vymenovala zoznam vecí, ktoré budeme potrebovať k výrobe vrecúšok na bylinky.

Budeme potrebovať:

• šijací stroj - látku - ozdobné stužky - pravítko

• nite - nožnice - krajčírsku kriedu - špendlíky

Postup práce pani lektorka názorne ukázala a za pozornosti žiakov ušila vzorové vrecúško.

Postup práce:

• pripravíme si do chodu šijací stroj a správne navlečieme niť

• na látku pravítkom a krajčírskou kriedou nakreslíme obdĺžnik, rozmer 20x30 cm

• vystrihneme ho, prehneme ( po šírke )na polovicu a zašpendlíme (asi 1,5 cm od kraja)

• na stroji zošijeme z dvoch strán

• vytiahneme špendlíky a látku prevrátime

• hotové vrecúško, naplníme bylinkami a zviažeme ozdobnou stužkou

Žiaci pozorne počúvali a pozerali, ako pani lektorka pracovala. Potom nasledovala ich vlastná práca, ktorá bola aktívna a sprevádzaná pomocou pani lektorky. Merali, rysovali, strihali, špendlili a šili.

Výsledkom ich činnosti sú nádherné vrecúška na bylinky, ktoré určite neostanú dlho prázdne.