Školský rok 2023/2024

Navigácia

Deti vetra putujú za slnkom Prvé kroky realizácie projektu ŠKOLENIA Kurz „Starostlivosť o dieťa 1“ Kurz „ Starostlivosť o dieťa 2“ Kurz výtvarných talentov Kurz hudobných a výtvarných talentov Domáci kutil 1 Domáci kutil 2 Kurz ručných prác Učenie hrou - matematika Učenie hrou - slovenský jazyk Projekt v školskom roku 2011/2012 H-domáci kutil 3 H - kurz varenia H-gitara Kurz kutil 3 Kurz výučby hry na gitaru Hodina kurzu - starostlivosř o dieťa 2 Hodina kurzu výtvarných talentov Hodina kurzu ručných prác Hodina kurzu- Domáci kutil 2 Hodina kurzu - Kurz hudobných talentov Hodina programu - Študujeme ďalej zo Slovenského jazyka Hodina programu študujeme ďalej z matematiky Hodina kurzu varenia - príprava jedál 2 Správa z Workshopu Regionálny deň tvorivých činností Škola v prírode Zvonec a koniec Prezentácia projektu - Workshop 2 Pozvánka na workshop 2

PROJEKT- DETI VETRA PUTUJÚ ZA SLNKOM

Hodina kurzu- Domáci kutil 2

Hodina kurzu - Domáci kutil 2

Tak ako každý týždeň aj dnes sa stretli žiaci na kurze, kde budú naďalej rozvíjať svoju tvorivosť, nápaditosť, kreativitu a fantáziu, pod vedením lektorky Mgr. H. Molčanovej.

V úvode stretnutia ich pani lektorka informovala o tom čo je ich dnešnou spoločnou úlohou. Neprezradila názov hotového výrobku, ale dala im za úlohu uhádnuť čo sa z daného pripraveného materiálu dá vyrobiť.

Žiaci hádali a uhádli, že koncovým výrobkom budú vtáčie búdky, pretože ako dodala pani lektorka, ktorá sa prezliekla za vtáčika:

„ Blíži sa jar, vtáčiky začnú štebotať, slniečko svietiť, začnú sa rodiť rôzne druhy zvierat. V zime sa búdky pre vtáčikov stavajú kvôli potrave, aby neboli hladní, keďže v zime je nedostatok semienok a na jar sa stavajú aby slúžili ako domček malým vyliahnutým vtáčikom. Správne vyrobená búdka dodá vtáčikom bezpečie a taktiež môže prispieť k zvýšeniu množstva potomkov “.

Pani lektorka  poukazovala žiakom, na internete,  obrázky rôznych druhov  vtáčích  domčekov a vysvetlila, že správne vyrobené a udržiavané vtáčie búdky poskytujú väčšiu bezpečnosť a vtáky v nich môžu dokonca dosahovať vyššiu hniezdnu úspešnosť ako v prirodzených dutinách. Potom pridala niekoľko rád pre výrobu a rozmiestňovanie vtáčích búdok:

  • Pri výrobe búdky sa snažíme dosiahnuť maximálnu tesnosť spájaných stien, pretože vtáky nemajú rady prievan.
  • Na výrobu búdok používame suché nehobľované dosky s hrúbkou 2 – 2,5 cm.
  • Dosky spájame šikmo pribíjanými klincami.
  • Najlepšie sú búdky s odnímateľnou strieškou (kontrola, čistenie), ktorú zaistíme pomocou klincov.
  • Dno vsadíme medzi steny búdku, nikdy ho nepribíjame zospodu.
  • Veľkosťou vletového otvoru a rozmermi búdky ovplyvníme, ktorý vtáčí druh v nej bude bývať.
  • Vletový otvor by mal byť v strede prednej časti búdky a čo najbližšie k strieške.
  • Búdku natrieme impregnačným náterom (prírodné farby).
  • Striešku môžeme pokryť plechom, prípadne podlahovou krytinou. Tento materiál môžeme dať aj na zadnú stenu búdky, ako ochranu proti zatekaniu.
  • Búdku umiestňujeme do vhodného biotopu (musí spĺňať nároky príslušného vtáčieho druhu) na jeseň, do určenej výšky, s miernym náklonom dopredu (stekanie vody) na drevenú alebo kovovú lištu. Búdku nedávame do hustého porastu!
  • Ak pribíjame búdku umiestnenú na lište klincami do stromu, tak klinec nezatlčieme až po hlavičku. Necháme dostatočný priestor pre rast stromu.
  • Búdky vo vhodnom období kontrolujeme a čistíme. Pozor však na vyrušovanie vtáctva! Dobre vyrobená búdka vydrží cca 10 rokov.
  • Vtáčie búdky nám umožňujú nenápadne pozorovať jednotlivých predstaviteľov vtáčieho národa.

Pri výrobe je veľmi dôležité, aby spoje boli pevné, inak sa môže búdka vplyvom poveternostných podmienok rýchlo rozpadnúť!!!

 

Návod na výrobu, pani lektorka vysvetlila jednoducho a rýchlo, pričom nechýbala názorná ukážka:

·         Pri práci je dôležité osvojiť si stolárske myslenie. 

·         Pri práci je potrebné narezaný materiál (opracované či nepracované brezové polienka, smreková doska) postupne spájať tak, že jednotlivé časti prichytíme klinčekmi, aby sme vyrobili steny a strechu búdky.

·         Ak budeme chcieť aj vletový otvor,  urobíme ho okružným pílkovým násadcom upnutým do vŕtačky. Rozmer vletového otvoru vyrežeme podľa priemeru prislúchajúceho druhu vtákov.

·         Ak sa rozhodneme pre vletový otvor, bydielka vyrobíme z bukovej guľatiny, resp. hranolčeka, ktoré kúpime v predajni s drevom. Upevňujú a lepia sa do predvŕtaných otvorov vlastnej hrúbky, do hĺbky cca 0,5 cm, a mali by byť z vnútornej strany fixované skrutkou.

·         Nasleduje dorovnávanie nepresností pomocou rašple a konečné vyhladenie šmirgľom. Väčšie nerovnosti a netesnosti opravíme gitom vyrobeným zo zmesi detského zásypu  a disperzného lepidla (napr. Duvilax). Po vysušení gitu prípadné nerovnosti prebrúsime šmirgľom.

·         Pred konečným náterom je potrebné  povrch výrobkov zbaviť prachu a nečistôt a poutierať ho vlhkou handrou. Farebná škála a námet je na každom autorovi. Je vhodné použiť ekologické náterové materiály.

·     Po vysušení farieb by sa mal povrch natrieť aspoň dvoma vrstvami laku. Búdku dáme na pár dní sušiť na suché miesto, nie však priamo na slnko ani na radiátor.

Po krátkej a názornej ukážke sa všetci pustili do spoločnej práce. Rašpľovali, pílili, vŕtali, pribíjali, lepili a navzájom si pomáhali.


Práca bola nielen zaujímavá, ale aj tvorivá, čoho dôkazom sú vyrobené jednoduché vtáčie búdky. Vtáčie búdky sú hotové a ostáva už len zavesiť ich na stromy. Dobrovoľníci ktorí sa podujali, vybrali stromy na ktoré búdky zavesili, nasypali do nich zrno a tešili sa na prvých vtáčích návštevníkov. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Špeciálna základná škola Brezno
    Mládežnícka č.3, 977 03 Brezno
  • 048 6112053

Mapa

Fotogaléria