Hodina kurzu - Kurz hudobných talentov

Hodina kurzu – Kurz hudobných talentov

Na kurze „ Kurz hudobných talentov“, sa pod vedením lektorky Mgr. J. Kotránovej, pravidelne stretáva 10 žiakov.

Na dnešnom stretnutí, ako deti informovala pani lektorka, si zaspievame pieseň „Ťuki, ťuki, ťukalo“, ktorú sme sa naučili na minulom stretnutí, zahráme si  na hudobných nástrojoch a naučíme sa novú pieseň „ Húsky biele, húsky“.

Ako motiváciu si pre žiakov pripravila rozprávanie na tému „ Veľkonočné sviatky“, kde im porozprávala o zvykoch a tradíciách týchto sviatkov.

Po rozprávaní viedla so žiakmi rozhovor v ktorom žiaci vymenovali, čo všetko patrí k neodmysliteľnej súčasti Veľkej noci. Žiaci menovali rôzne predmety a tie , ktoré našli v košíku, vyložili na stôl.

Okrem maľovaných vajíčok, prútených korbáčov, koláčov a veľkonočných dobrôt, súčasťou sviatkov jari sú aj koledy, vinše a piesne.

So žiakmi pokračovala ďalej v rozhovore, aké piesne, týkajúce sa  jarného obdobia, poznajú.

Po spoločnom rozhovore sa žiaci rozcvičili, aby boli pripravení naučiť sa novú pieseň. Ako prvé bolo:

Dychové cvičenie:

Pre žiakov boli pripravené rôznofarebné pierka.

Deti do pierok (slabo, silnejšie, silno) fúkali.

Hlasové + artikulačné cvičenie, ako aj rytmickú rozcvičku realizovala pani lektorka prostredníctvom hudobných hádanok:

Žiakom zahrala kratší úryvok z 2 piesní, ktoré už poznajú. Úlohou žiakov je uhádnuť o aké piesne ide. Ak žiaci piesne správne identifikujú, uhádnu ich názov, piesne si spoločne zaspievajú.

Pre žiakov mala pripravené 2 hádanky, kde jednou bola pieseň „ Ťuki, ťuki, ťukalo“. Pieseň bola o kuriatku, ktoré je súčasťou prebúdzajúcej sa jari a veľkonočných sviatkov, tak ako aj húska o ktorej sa dnes naučíme novú pieseň s názvom  „ Húsky biele, húsky“.

Žiakom rozdala prefotené texty piesni a ďalej pokračovala podľa prípravy s daným postupom:

1)      prečítanie textu piesne,

2)      vzorový spev lektorky  podporený doprovodom klavíra,

3)      nácvik piesni po častiach – po jednom riadku,

4)      spev lektorky + spev žiakov podporený doprovodom klavíra,

5)      niekoľkokrát zopakovať, dovtedy, kým ju žiaci neovládajú + nácvik 2 slohy piesne,

6)      opakovanie celej piesne bez spevu lektorky podporený iba sprievodom klavira,

7)      rozdelenie žiakov do dvoch skupín – chlapci, dievčatá,

8)      1. riadok piesne spievajú iba chlapci a 2. riadok spievajú iba dievčatá,

9)      1. riadok piesne spievajú iba dievčatá a 2. riadok spievajú iba chlapci,

( rozdali si jednoduché hudobné nástroje),

10)    rozdelenie žiakov na 2 skupiny – 1. skupina - speváci, 2. skupina – hudobníci, ktorí     hrajú na nástrojoch,

11)    žiaci si nástroje striedajú,

12)    všetci žiaci vytlieskajú rytmus, ktorý budeme hrať na paličkách,

13)    žiaci spievajú, vybraný žiak príp. žiak, ktorý chce hrať, hrá na tomto nástroji,

14)    všetci žiaci tlieskajú rytmus, ktorý budeme hrať na triangli,

15)    žiaci spievajú, vybraný žiak príp. žiak, ktorý chce hrať, hrá na tomto nástroji,

16)    spievajú, vybraní žiaci hrajú na nástrojoch -  paličky a triangel,

17)    všetci žiaci tlieskajú rytmus, ktorý budeme hrať na tamburínke,

18)    žiaci spievajú, vybraný žiak príp. žiak, ktorý chce hrať, hrá na tomto nástroji,

19)    žiaci spievajú, vybraní žiaci hrajú na nástrojoch – paličky +triangel + tamburínka,   všetky tri nástroje hrajú spoločne,

20)    spievajú len chlapci s podporou nástrojov a klavíra,

21)    spievajú len dievčatá s podporou nástrojov a klavira,

22)    všetci žiaci spievajú sami, bez pomoci lektorky – zopakovanie celej koledy 2x.

Po nacvičení a osvojení novej piesne si všetci pekne zatlieskali. Pani lektorka ich pochválila za aktivitu, spev a hru na hudobných nástrojoch, pretože na dnešnom stretnutí spolu naplnili, vzdelávací  a výchovný cieľ:

Vzdelávací cieľ:  Žiak dokáže postupne spievať prirodzene, intonačne čisto, rytmicky správne s oporou o spev lektorky a o sprievod na hudobnom nástroji, vie správne rytmicky zahrať jednoduchý motív na vybraných nástrojoch ( paličky, triangel, tamburína ).

Výchovný cieľ:   Žiak vie spevom a hrou na hudobných nástrojoch umocniť slávnostnú a radostnú atmosféru z príchodu jari a blížiacich sa veľkonočných sviatkov.