Hodina programu - Študujeme ďalej zo Slovenského jazyka

Hodina programu – Študujeme ďalej zo Slovenského jazyka

Dnes sa žiaci stretli na ďalšom doučovaní zo Slovenského jazyka, ktoré je náplňou programu „ Študujeme ďalej“ smerujúceho k pokračovaniu štúdia na strednej škole. Doučovanie zo Slovenského jazyka sa realizuje 2x týždenne po dve vyučovacie hodiny pod vedením lektorky Mgr. A. Debnárovej, podľa vyučovacieho plánu, ktorý by mal zohľadňovať požiadavky odborných učilíšť na pripravenosť žiakov.

Náplňou dnešného stretnutia je doučovanie učiva, ktoré bude prebiehať podľa vopred vypracovaného vzoru:

Téma:   Zámená, Skladba

Cieľ vyučovacej hodiny:

vzdelávací – rozlúsknuť problematiku zámen, vedieť ich rozpoznávať v texte i používať v praxi

komunikačný vedieť pohotovo reagovať na  položené otázky, dokázať spracovať svoje myšlienky a samostatne formulovať zmysluplné odpovede

výchovný – naučiť sa rešpektovať názory ostatných, aj keď sa rôznia

Typ vyučovacej hodiny:  výkladová (pozostáva z výkladu  učiva)

Organizačná forma:  frontálna

Vyučovacie metódy:

1. motivácia - slovná metóda     (okomentovanie „mini“ tajničky, ktorej riešením sú zámená a skladba ako téma tejto vyučovacej hodiny)

- názorná metóda, respektíve problém ako motivácia (samotná tajnička pripravená na tabuli)

praktická metóda (vylúštenie tajničiek)

2. expozícia - monologická slovná metóda  (vysvetlenie  učiva)

- praktická metóda (písanie príkladov na tabuľu - riešenie problémových situácií vzniknutých učivom  prostredníctvom kolektívnej metódy)

- analytická metóda (charakteristika a vlastnosti všetkých druhov zámen a skladby)

- práca s knihou ( str. 60 – 62 a str. 71 – 74 definície, cvičenia)

3. fixácia - metóda písomného opakovania a precvičovania si vedomostí a spôsobilostí formou  vypracovávania cvičení z pracovného listu č. 4.

4.  záver – zovšeobecnenie, vyhodnotenie lektorom, sebahodnotenie žiakmi

Medzipredmetové vzťahy:    literatúra, etická výchova

Učebné pomôcky: učebnica - Slovenský jazyk pre 9. ročník špeciálnych základných škôl , školská tabuľa, vlastné zošity, pracovný list č. 4.

Fázy vyučovacej hodiny:

1. organizačná:

kontrola prítomnosti žiakov a ich pomôcok

- motivácia:

„Žiaci, na tabuli sú pripravené dve jednoduché tajničky, ktoré v sebe ukrývajú názov. Ten zároveň bude názvom tém dnešnej doučovacej hodiny“:

á

á

a

a

( Otázky k vylúšteniu tajničky, ktoré zadávala pani lektorka  boli z osvojeného učiva zo SJL. )

1. expozičná:
  • znovuvybavenie predchádzajúcich vedomostí a znalostí  (formou otázok lektorky):

„ Žiaci viete mi povedať, ako delíme vety podľa obsahu – zámeru hovoriaceho?“

„Žiaci, viete mi teda povedať, čo to vlastne tie zámená a skladba sú?“

1. expozičná:

„ Žiaci viete mi povedať, ako delíme vety podľa obsahu – zámeru hovoriaceho?“

„Žiaci, viete mi teda povedať, čo to vlastne tie zámená a skladba sú?“

Do zošitov napíšte názov dnešnej látky:  „ Osobné zámená, Skladba.“

• preberanie učiva: (str. 60 – 62, 71 - 74)

Osobné zámená

Definícia znie:  Osobné zámená zastupujú vo vete podstatné mená.

Slová ja, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony osobné zámená.

Majú:  jednotné číslo (ja, ty, on, ona, ono) / množné číslo (my, vy, oni, ony)

Preto sa na ne pýtame  otázkou kto?    On (chlapec) je chorý.

Ona ( žena) je chorá.

Ono (dieťa) je choré.

Skladba

Definícia znie:  Skladba je náuka o vetách a vetných členoch.

Veta vyjadruje jednu (jednoduchá veta)alebo viac (zložená veta) myšlienok.

Jednoduchá veta:    1.holá veta – skladá sa z dvoch hlavných vetných členov:

a)podmetu ( Janko )

b)prísudku ( píše )

2.rozvitá veta – skladá sa z dvoch hlavných a vedľajších vetných členov:

Pr.:      Usilovný Janko píše domácu úlohu.

• vzbudenie záujmu riešením problémov, t.j. riešenie cvičení:

„Teraz si vypracujeme cvičenia zo str.62,72 – 74.  Spolu si prečítame zadanie týchto cvičení. “

Žiaci spoločne s pani lektorkou, vypracovávali zadané cvičenia, v ktorých si nacvičovali osvojené učivo.

1.  fixačná:  Žiaci si utvrdili učivo tak, že za aktívnej účasti lektora, spoločne vypracovali pracovné listy č. 4.
  2. záverečná: Žiaci ukončia práce na cvičeniach, spolu s učiteľom, ako aj samostatne slovne zhodnotia priebeh vyučovacej hodiny.

Pani lektorka k priebehu vyučovacieho procesu povedala:

„Táto vyučovacia hodina prebehla celkom podľa mojich predstáv. Žiaci sa aktívne zapájali aj keď učiva bolo dosť a myslím si, že by sa toto učivo malo rozvrhnúť aspoň do dvoch vyučovacích hodín. Čo sa týka dosiahnutia vopred stanovených cieľov, myslím si, že boli splnené, no nemôžem sa zaručiť, že u každého žiaka na 100 %. To, či a ako zvládli látku, zistia až pri priamom strete s nejakou problémovou úlohou, ktorá by bola na to zameraná. Aj preto som pripravila cvičenia na precvičenie. Milým prekvapením pre mňa osobne bolo, že niektorí žiaci o danom učive čo-to vedeli. O to ľahšia bola naša spolupráca pri jednotlivých cvičeniach, ktoré sme robili priamo na hodine. Prípadnú pasivitu som vyriešila aktivizáciu žiakov v podobe vyzvania k tabuli. Tam mali dosť priestoru na to, aby mohli ukázať to, čo už vedia, a zároveň objasniť si to, čomu doteraz celkom nerozumeli.

Myslím si, že aj keď mala táto vyučovacia hodina tradičnejší charakter, žiakom sa páčila, hoci pre mňa je najdôležitejšie to, že som ich mohla niečo doučiť.