Hodina kurzu varenia - príprava jedál 2

Hodina kurzu varenia - Príprava jedál 2

Ako každý piatok tak aj dnes sa stretli žiaci na kurze varenia, kde sa pod vedením lektorky Mgr. J. Belkovej naučia uvariť ďalšie síce jednoduché no hlavne chutné a zdravé jedlo.

Na začiatku hodiny ich pani lektorka informovala o tom čo ich dnes na kurze čaká. Žiaci pozorne počúvali a tešili sa akú dobrotu dnes uvaria. Po informáciách od pani lektorky bolo jasné, že sa dnes naučia pripraviť zdravé jedlo, ktoré pozostáva zo samej zeleniny. Názov receptu znie „ Vyprážaný karfiol so  zemiakovým pyré „.

Nasledoval zápis receptu do zošitov. Pani lektorka im nadiktovala potrebné ingrediencie a vysvetlila postup práce.

Na prípravu „ Vyprážaného karfiolu so zemiakovým pyré „ potrebujeme:

- karfiol
- voda na uvarenie karfiolu
- soľ
- hladká múka
- vajíčka
- strúhanka

na zemiakové pyré:

- zemiaky
- voda na uvarenie zemiakov
- rasca
- soľ

- kúsok masla

Po zápise receptu  nastala samostatná práca, kde žiaci pracovali podľa návodu a pomoci pani lektorky.

AKO POSTUPOVAŤ:

Karfiol  a zemiaky očistíme. Karfiol rozrobíme na ružičky a 5 minút povaríme v osolenej vode. Uvarený karfiol  vyberieme a necháme vychladnúť na tanieri. Karfiol si obalíme klasickom trojobale: múka, vajcia, strúhanka.
V hlbšej panvici zohrejeme olej a vypražíme obalený karfiol dohneda, nie dočierna.

Ošúpané zemiaky uvaríme v osolenej vode, do ktorej sme pridali aj niekoľko zrniek rasce. Kým sa zemiaky varia pripravíme si maslo, asi 100 g, a 2dcl mlieka.

Uvarené zemiaky scedíme a vložíme k nim maslo.  Zemiaky  roztlačíme na pyré(nemixujte!)a pridávame postupne mlieko, aby to pyré bolo jemné.  Ak chceme, môžeme do zemiakov zamiešať aj čerstvú vňať  jarnej cibuľky, alebo opečené strúčky cesnaku.

Žiaci pracovali usilovne a s chuťou. Čistili zeleninu, obaľovali v trojobale, roztláčali zemiaky, vyprážali a využili čas aj na umývanie použitého riadu a samozrejme nezabudli ani na umývanie rúk.

„Keď máme jedlo hotové môžeme servírovať“ povedala pani lektorka. Niektorí servírovali a ostatní zatiaľ prestierali stôl.

Pani lektorka ešte informovala žiakov, malých kuchárov, že k danému jedlu si môžeme pripraviť aj prílohu. Ako prílohu si môžeme  urobiť  hlávkový  alebo uhorkovo-paradajkový šalát no môžeme si jednoducho otvoriť zavárané uhorky, prípadne zeleninovú čalamádu.

Uvarené jedlo bolo chutné a tak na tanieroch neostala ani omrvinka. Po skončení napchávania sa žiaci umyli posledný riad a pani lektorka ukončila hodinu a zadala žiakom domácu úlohu, aby priniesli aspoň 5 receptov na jedlá zo zeleniny.

Budúce stretnutie bude opäť mňam!!!

Mgr. M. Kovalčíková