Kurz „ Starostlivosť o dieťa 2“

Na kurze „ Starostlivosť o dieťa 2“ ,pod vedením lektorky Mgr. Gabriely Ružinovej, sa pravidelne stretáva 10 detí.

Na úvodných stretnutiach vysvetlila Mgr. Ružinová deťom, čo je zdravie a prečo je dôležité sa o svoje zdravie starať. V rámci tejto starostlivosti spoločne prebrali osobnú hygienu ľudí, kde sa deti naučili ako si správne česať vlasy, ako ich upravovať, aký prostriedok používať pri umývaní vlasov a ich následnom rozčesávaní. Lektorka dôsledne poučila žiakov o potrebe pravidelného umývania si vlasov, ale aj o nepotrebných znečistených prikrývkach hlavy, ako sú rôzne šatky, parochne, špinavé šiltovky, či zimné čiapky, ktoré vlasy dusia a vytvárajú ložisko pre hnidy a vši.

Ďalej žiaci prebrali problematiku starostlivosti o chrup, kde si ukázali správne čistenie zubov. Pani učiteľka im vysvetlila, že pravidelné návštevy u zubného lekára sú nevyhnutné, pričom obsiahli tému zubných kazov a prevencie.

Na ďalších stretnutiach sa deti oboznámia so starostlivosťou o dieťa, kde si ukážu ako dieťa správne prebaľovať, kŕmiť, kúpať. Povedia si o tom, ako postupovať pri nezávažných ochoreniach bábätka, ale aj o zodpovednom prijatí dieťaťa a formách antikoncepcie.

Mgr. Ružinová poukázala na niektoré závažné problémy súvisiace s prebratým učivom a síce, že mnoho účastníčiek kurzu má problémy s hygienickými návykmi. Niektoré vôbec nepoužívajú zubnú kefku a nestarajú sa o svoj chrup. Starostlivosť o svoje zdravie berú na ľahkú váhu. Mnohé z nich by sa starali o svoje zdravie, no žiaľ nemajú podporu, ani podmienky zo strany rodičov.